statystyki

NGO: Izrael zatwierdził budowę 466 mieszkań dla żydowskich osadników

31 sierpnia 2016, 15:36 | Aktualizacja: 31.08.2016, 16:21
Źródło:PAP
Izrael zatwierdził w środę budowę kolejnych 466 mieszkań na Zachodnim Brzegu Jordanu dla żydowskich osadników - podała organizacja pozarządowa Pokój Teraz. Większość krajów uznaje żydowskie osiedla na okupowanych ziemiach za nielegalne.

Reklama

Reklama

Według organizacji Pokój Teraz w sprawie 50 mieszkań wydano już ostateczne pozwolenia; na budowę kolejnych 237 lokali dano wstępnie zielone światło. Ponadto budowę 179 już gotowych mieszkań zaaprobowano wstecznie - oświadczyła cytowana przez AFP rzeczniczka tej NGO Hagit Ofran.

Jak podkreśliła, wszystkie programy osadnictwa są problematyczne. "To nie tak, że któryś z nich się specjalnie wyróżnia" - powiedziała Ofran, dodając, że władze Izraela planują kolejne budowy na okupowanych terenach. Ta postawa "szkodzi rozwiązaniu dwupaństwowemu i Izraelowi" - dodała.

Niezależny izraelski ruch Pokój Teraz sprzeciwia się osadnictwu na okupowanych ziemiach palestyńskich i opowiada się za uregulowaniem konfliktu izraelskiego na drodze negocjacji zgodnych z formułą "dwa narody - dwa państwa". Jego raporty na temat izraelskiej kolonizacji są uważane za bardzo miarodajne.

Budowa mieszkań na terytoriach okupowanych przez Izrael od wojny siedmiodniowej w 1967 r. i dalsze osadnictwo na tym obszarze są uważane za nielegalne i stojące w sprzeczności z prawem międzynarodowym zarówno przez Palestyńczyków, jak i wspólnotę międzynarodową.

Wznowiony w lipcu 2013 roku izraelsko-palestyński proces pokojowy, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 roku, nie doprowadzając do porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej. (PAP)

ulb/ mal/

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze