statystyki

Zachodniopomorskie: Newag dostarczy nowe pociągi elektryczne

31 sierpnia 2016, 16:35 | Aktualizacja: 31.08.2016, 17:51
Źródło:PAP

Newag wyprodukuje i dostarczy na Pomorze Zachodnie 17 nowych elektrycznych pociągów osobowych. Będą one obsługiwać połączenia kolejowe w regionie. Pierwsze składy mają trafić na Pomorze Zachodnie w maju przyszłego roku. Inwestycja jest warta ponad 250 mln zł.

Reklama

Reklama

Województwo zakończyło procedurę przetargową na wykonanie i dostawę 17 elektrycznych zespołów trakcyjnych - poinformowały w środę służby prasowe zachodniopomorskiego marszałka. Pojazdy dostarczy Newag z Nowego Sącza.

Na tory w regionie trafi 12 trzyczłonowych i pięć czteroczłonowych pojazdów. Newag ma dostarczyć także symulator, na którym będzie szkoliła się obsługa nowych pociągów. Przetarg zakłada możliwość zwiększenia zamówienia o dodatkowe 10 pojazdów.

Wartość inwestycji to ponad 250 mln zł. Poziom dofinansowania zakupu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego może wynieść 85 proc., a pozostałe środki pochodzić będą funduszu kolejowego i środków własnych województwa.

Umowę na wykonanie i dostarczenie pociągów województwo podpisze we wrześniu - powiedział PAP Radosław Soćko z zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego. Jak dodał, pierwsze trzy pociągi mają trafić na tory w regionie do końca maja przyszłego roku, a kolejne będą dostarczane sukcesywnie.

Nowe składy będą kursowały ze Szczecina m.in. do Poznania, Słupska i Świnoujścia. Zastąpią także wysłużone pojazdy na trasach Szczecin - Kostrzyn i Szczecin Kamień Pomorski.

Województwo zachodniopomorskie kupuje pociągi od 2010 r. i jest właścicielem 48 takich pojazdów. Zdecydowana większość to zmodernizowany używany tabor.

W grudniu ub.r. regularne kursy na zachodniopomorskich torach rozpoczął elektryczny pociąg Impuls. To trzynasty i ostatni z nowoczesnych pociągów kupionych przez województwo zachodniopomorskie w latach 2013 - 2015. Wartość trzynastu pojazdów to 278 mln zł, z czego 181 mln zł to dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Reklama

Reklama

  • CT(2016-08-31 18:23) Odpowiedz 00

    Po co aż tyle nowych pociągów? Zamierzają zwiększyć liczbę kursów ? Nie? Dziwne. W Zach-Pom ED78 już dominuje. Ktoś coś więcej wie?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze