Województwo zakończyło procedurę przetargową na wykonanie i dostawę 17 elektrycznych zespołów trakcyjnych - poinformowały w środę służby prasowe zachodniopomorskiego marszałka. Pojazdy dostarczy Newag z Nowego Sącza.

Na tory w regionie trafi 12 trzyczłonowych i pięć czteroczłonowych pojazdów. Newag ma dostarczyć także symulator, na którym będzie szkoliła się obsługa nowych pociągów. Przetarg zakłada możliwość zwiększenia zamówienia o dodatkowe 10 pojazdów.

Wartość inwestycji to ponad 250 mln zł. Poziom dofinansowania zakupu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego może wynieść 85 proc., a pozostałe środki pochodzić będą funduszu kolejowego i środków własnych województwa.

Umowę na wykonanie i dostarczenie pociągów województwo podpisze we wrześniu - powiedział PAP Radosław Soćko z zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego. Jak dodał, pierwsze trzy pociągi mają trafić na tory w regionie do końca maja przyszłego roku, a kolejne będą dostarczane sukcesywnie.

Nowe składy będą kursowały ze Szczecina m.in. do Poznania, Słupska i Świnoujścia. Zastąpią także wysłużone pojazdy na trasach Szczecin - Kostrzyn i Szczecin Kamień Pomorski.

Województwo zachodniopomorskie kupuje pociągi od 2010 r. i jest właścicielem 48 takich pojazdów. Zdecydowana większość to zmodernizowany używany tabor.

W grudniu ub.r. regularne kursy na zachodniopomorskich torach rozpoczął elektryczny pociąg Impuls. To trzynasty i ostatni z nowoczesnych pociągów kupionych przez województwo zachodniopomorskie w latach 2013 - 2015. Wartość trzynastu pojazdów to 278 mln zł, z czego 181 mln zł to dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.