statystyki

Uzbekistan: Świąteczne orędzie Karimowa odczytał telewizyjny spiker

31 sierpnia 2016, 19:49 | Aktualizacja: 31.08.2016, 20:22
Źródło:PAP
Spiker państwowej telewizji Uzbekistanu odczytał w środę tekst świątecznego orędzia prezydenta Isłama Karimowa z okazji Dnia Niepodległości, czyniąc to w sytuacji, gdy uzbecki przywódca od soboty przebywa w szpitalu po doznanym wylewie krwi do mózgu.

Reklama

Reklama

78-letni Karimow sprawuje władzę nad Uzbekistanem nieprzerwanie od 1989 roku - najpierw w charakterze szefa tamtejszej partii komunistycznej, a następnie prezydenta, zatwierdzanego przez kolejne wybory po ogłoszeniu niepodległości od ZSRR w 1991 roku. Kieruje systemem represyjnym wobec jakiejkolwiek politycznej opozycji, ale prezentując się jako zdecydowany oponent środkowoazjatyckiego fundamentalizmu islamskiego może liczyć na przychylną tolerancję Zachodu. Także Rosja widzi w reżimie Karimowa czynnik stabilizujący cały region.

Uzbecki rząd nie podał dotąd żadnej oficjalnej wiadomości na temat stanu zdrowia prezydenta poza ogłoszonym w niedzielę komunikatem, że znalazł się w szpitalu. O szczegółach choroby poinformowała później drogą nieoficjalną jego córka. W środę podziękowała na Instagramie osobom życzliwym za wsparcie, zaznaczając, że pomaga ono w rekonwalescencji ojca. Była to reakcja na doniesienia niektórych mediów o śmierci Karimowa.

W stolicy Uzbekistanu Taszkencie odwołano część publicznych imprez świątecznych, w tym środowy koncert i czwartkowy pokaz ogni sztucznych. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze