Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,30 proc. i wyniósł 18.398,55 pkt.

S&P 500 spadł o 0,24 proc. i wyniósł 2.170,95 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,19 proc. do 5.213,22 pkt.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największe spadki notowały UnitedHealth oraz Chevron.

Reklama

W ujęciu sektorowym słabo radziły sobie spółki z branży paliwowej, którym szkodzą spadające ceny ropy naftowej.

Mocno tracił kurs firmy z branży konsultingowej H&R Block. Spółka ta podała słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne, które były poniżej konsensusu rynkowego zarówno na poziomie zysku jak i przychodów.

W oczekiwaniu na piątkowe dane Departamentu Pracy o bezrobociu w centrum uwagi w Stanach znalazł się raport ADP o wzroście liczby miejsc pracy za sierpień, który okazał się nieco wyższy od oczekiwań. Uwagę zwraca wyraźna korekta w górę utworzonych miejsc pracy w lipcu.

Pod znakiem spadków przebiegała sesja na giełdach w Europie. Niemiecki DAX zniżkował o 0,61 proc., francuski CAC 40 spadł o 0,43 proc., brytyjski FTSE 100 zanotował spadek o 0,58 proc.

Kolejną wzrostową sesję zanotował w środę sektor bankowy. Branżowy indeks Euro Stoxx Banks rósł w trakcie sesji o około 2,5 proc. Blisko 4 proc. zwyżkowały walory Commerzbank po informacjach o tym, iż Deutsche Bank rozważa możliwość fuzji z tym bankiem. Akcje Deutsche Bank były również na wyraźnym plusie.

Na rynku walutowym amerykański dolar kontynuuje aprecjację wobec głównych walut. Kurs EUR/USD spadał w okolice 1,113 i jest najniżej od dwóch tygodni. Dolar zyskiwał na wartości również wobec japońskiego jena. Kurs USD/JPY wzrósł w trakcie sesji w okolicę poziomu 103,4 i jest najwyżej od początku sierpnia.

Umocnienie dolara to efekt ostatnich sygnałów gotowości ze strony amerykańskich bankierów centralnych do podniesienia stóp procentowych w najbliższym czasie. W ubiegłym tygodniu na zbliżanie się terminu podwyżek stóp wskazali prezes Fed Janet Yellen oraz jej zastępca Stanley Fischer.

W środę do tych głosów dołączył Eric Rosengren, szef Fed z Bostonu. Rosengren powiedział, iż w obliczu perspektywy spełnienia się w niedalekiej przyszłości celów Fed dotyczących inflacji i zatrudnienia w gospodarce amerykańskiej, utrzymywanie stóp procentowych na niskim poziomie nie jest bez ryzyka. Bardziej gołębią opinię wyraził w środę Charles Evans, szef Fed z Chicago. Jego zdaniem, oczekiwania rynku wobec pozostania stóp procentowych na niskim poziomie w długim terminie pozwalają opóźnić podwyżkę stóp bez ryzyka spowodowania niestabilności na rynkach finansowych.

Rynek terminowy prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu we wrześniu wycenia na 34 proc. Prawdopodobieństwo podwyżki do końca tego roku jest wyceniane na blisko 59 proc.

Zniżkowały ceny ropy naftowej, której szkodzi umacniający się dolar. Baryłka ropy Brent wyceniana jest w okolicy 47,5 USD. Dodatkowo do spadków cen ropy przyczyniły się dane na temat zapasów surowca w USA. Amerykańskie zapasy ropy wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,3 mln baryłek.

WYŻSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST LICZBY MIEJSC PRACY W USA W SIERPNIU - ADP

W firmach w USA przybyło w sierpniu 177 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w sierpniu przybyło 175 tys. miejsc pracy. W lipcu przybyło 194 tys. miejsc pracy - wynika z danych ADP po korekcie, wobec wyniku 179 tys. sprzed korekty.

OCZEKIWANIA RYNKU CO DO STÓP PROCENTOWYCH W USA SPRZYJAJĄ ICH PODWYŻKOM

Charles Evans, szef Fed z Chicago Evans powiedział, iż jest wiele powodów by uważać, iż gospodarka znajduje się w przedłużającym się okresie równowagi niskich stóp procentowych. Jego zdaniem scenariusz utrzymania się stóp procentowych na niskim poziomie przez dłuższy czas jest coraz mocniej brany pod uwagę przez inwestorów, którzy uwzględniają go w swoich planach inwestycyjnych. Evans uważa, że prawdopodobieństwo osiągnięcia celu inflacyjnego jest mniejsze, niż zakładają zasady prowadzenia polityki monetarnej.

ZAPASY ROPY W USA WZROSŁY O 2,28 MLN BARYŁEK - DOE

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,28 mln baryłek do 525,87 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych wzrosły o 1,5 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 0,69 mln baryłek.

LICZBA UMÓW NA SPRZEDAŻ DOMÓW W USA W GÓRĘ O 1,3 PROC. MDM

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w lipcu przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 1,3 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca. W czerwcu liczba podpisanych umów na sprzedaż domu (pending home sales) spadła o 0,8 proc., po korekcie z +0,2 proc.

GORSZY OD PROGNOZ ODCZYT WSKAŹNIKA AKTYWNOŚCI SEKTORA WYTWÓRCZEGO W OKRĘGU CHICAGO

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł w sierpniu do 51,5 pkt. z 55,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się odczytu wartości indeksu na poziomie 54,0 pkt.

W USA INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY WZRÓSŁ O 2,8 PROC. - MBA

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 26 sierpnia o 2,8 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 2,1 proc. Wskaźnik jest teraz o 18,6 proc. powyżej wartości sprzed roku.

STOPA BEZROBOCIA W EUROLANDZIE W VII WYNIOSŁA 10,1 PROC., OCZEKIWANO 10,0 PROC.

Stopa bezrobocia w strefie euro w lipcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 10,1 proc., wobec 10,1 proc. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 10,0 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 8,6 proc., wobec 8,6 proc. w poprzednim miesiącu. Najwyższa była w Hiszpanii: 19,6 proc., najniższa w Niemczech: 4,2 proc.

CENY KONSUMPCYJNE W STREFIE EURO W SIERPNIU WZROSŁY O 0,2 PROC. RDR

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 0,2 proc. w sierpniu rdr - podał w komunikacie Eurostat we wstępnych danych. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,3 proc. W sierpień ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,2 proc. rdr.

W NIEMCZECH W SIERPNIU STOPA BEZROBOCIA NADAL 6,1 PROC.

Stopa bezrobocia w Niemczech w sierpniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,1 proc. wobec również 6,1 proc. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,1 proc., bez zmian. 6,1 proc. to najniższa stopa bezrobocia w historii zjednoczonych Niemiec. Jest na tym poziomie od maja 2016.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W NIEMCZECH W SIERPNIU WZROSŁA O 1,7 PROC. MDM

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w lipcu wzrosła o 1,7 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,6 proc., po korekcie z -0,1 proc. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu mdm o 0,5 proc. W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna niespodziewanie spadła o 1,5 proc. W czerwcu sprzedaż wzrosła o 2,3 proc., po korekcie z +2,7 proc. W lipcu oczekiwano wzrostu rdr o 0,3 proc.

WYDATKI KONSUMENTÓW WE FRANCJI W LIPCU MDM SPADŁY O 0,2 PROC.

Wydatki konsumentów we Francji w lipcu w ujęciu mdm spadły o 0,2 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 0,8 proc. Analitycy spodziewali się, że wydatki konsumentów mdm wzrosną o 0,3 proc. Rdr wydatki wzrosły o 0,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,7 proc., po korekcie z +0,6 proc. Tu oczekiwano wzrostu o 1,1 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁU W JAPONII W LIPCU PONIŻEJ KONSENSUSU

Produkcja przemysłowa w Japonii w lipcu pozostała bez zmian mdm – podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się zwyżki produkcji mdm o 0,8 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 2,3 proc. Rdr produkcja przemysłowa spadła o 3,8 proc., po spadku poprzednio o 1,5 proc. - podał resort gospodarki. Tu spodziewano się spadku o 3,0 proc.

DYMISJA MINISTRA GOSPODARKI FRANCJI EMMANUELA MACRONA

Francuski minister gospodarki Emmanuel Macron, uważany za potencjalnego kandydata w wyborach prezydenckich w 2017 r., podał się we wtorek do dymisji - podał Pałac Elizejski. Według komunikatu, ma teraz całkowicie poświęcić się swojemu ruchowi politycznemu. Obowiązki Macrona przejął minister finansów Michel Sapin, uważany za zaufanego człowieka prezydenta Francois Hollande'a, z którym, być może, dotychczasowy minister gospodarki będzie konkurował o Pałac Elizejski. (PAP)

tus/ wst/ pr/