statystyki

Waltzowanie prawa. Prawnicy: to skandal

1 września 2016, 06:21
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Warszawa

Warszawaźródło: ShutterStock

Hanna Gronkiewicz-Waltz wstrzymuje wszystkie postępowania reprywatyzacyjne, a w przypadku już wydanych decyzji odstępuje od podpisania aktów notarialnych. Prawnicy: to skandal.

Reklama

Reklama

Na aferze reprywatyzacyjnej ucierpią ci, którzy odzyskali działki uczciwie. O co często walczyli latami.

Procedura reprywatyzacyjna zakłada, że po wydaniu pomyślnej decyzji zwrotowej miasto powinno stanąć do umowy notarialnej. W praktyce zazwyczaj to czysta formalność. Przynajmniej do niedawna. Jak się bowiem dowiedzieliśmy, Warszawa nie chce oddać działek następcom wywłaszczonych właścicieli, nawet jeśli wydano już odpowiednie decyzje.

O ile przypadków chodzi?

– Nie mamy takich informacji – przyznaje wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. I dodaje, że czasowe wstrzymanie podpisywania umów jest konieczne. Powód? Urzędnicy dostrzegli nieprawidłowości w postępowaniu dotyczącym kolejnej po Chmielnej 70 warszawskiej działki – przy ul. Twardej. Tu sama decyzja zwrotowa co prawda została wydana w sposób prawidłowy, ale problemy pojawiły się później. Wyszło na jaw, że postępowanie spadkowe nie uwzględniło jednego z dziedziczących (ratusz chce teraz uchylenia własnej decyzji). Prawnicy zwracają jednak uwagę, że stołeczni urzędnicy, nie przystępując do aktów notarialnych, wypaczają przepisy prawa.

– Prezydent nie może karać setek prawowitych spadkobierców byłych właścicieli za brak należytego nadzoru nad prawidłowością decyzji wydawanych przez podległych jej urzędników – twierdzi adwokat Maciej Górski z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości.

Podobnego zdania jest stołeczny adwokat Paweł Rybiński. – Czci się u nas dzieci wszystkich powstańców, natomiast dalej się je okrada. Bo kilka osób w niejasnych okolicznościach zrobiło na reprywatyzacji biznes. To jawne bezprawie – twierdzi Rybiński. ⒸⓅ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • fghfgs(2016-09-01 08:15) Odpowiedz 151

  "Prezydent nie może karać setek prawowitych spadkobierców (...)" - ale nagradzać przepisując większa niż należyta cześć majątku może? Kwik *****

 • opkop(2016-09-01 18:53) Odpowiedz 110

  Prawnicy już się "popisali". Wystarczy tego dobrego interesu.

 • ert(2016-09-01 09:08) Odpowiedz 612

  Brawo Hanna. Wykopać w kosmos tych cwaniaczków. Tam co drugi to był mieszkaniowy wyłudzacz.

 • niepelnosprawny,org(2016-09-01 21:48) Odpowiedz 03

  co sie w stolicy dziej - wytlumaczcie mi, "prowincji", wiel tych artykułów było, wiel w ogóle nie jest z sobą zgodnych, to pani Prezydent Warszawy zawiniła, jej urzednicy, czy o co włąściwie chodzi?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze