statystyki

Satelitarny system opłat dla ciężarówek i elektroniczne winiety w Polsce?

1 września 2016, 08:25 | Aktualizacja: 01.09.2016, 08:26
Źródło:PAP
Drogi

Drogiźródło: ShutterStock

Satelitarny system opłat dla ciężarówek i elektroniczne winiety dla kierowców aut osobowych podobają się resortowi infrastruktury - pisze "Puls Biznesu". Pytanie, czy da się łatwo je wdrożyć.

Reklama

Reklama

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa szykuje się do przetargu na wybór operatora systemu opłat za przejazd po drogach krajowych. Obecnie elektronicznym mytem viaToll, dla ciężarówek, zarządza firma Kapsch Telematic Services. Jej kontrakt kończy się w listopadzie 2018 r., więc rządowi urzędnicy już muszą przygotować się do wyboru operatora, który będzie zbierać myto w kolejnych latach. Nie wykluczają modyfikacji i rozbudowy systemu, by obejmował również jeżdżących po autostradach kierowców aut osobowych. Andrzejowi Adamczykowi, ministrowi infrastruktury, oraz Jerzemu Szmitowi, wiceszefowi resortu, przypadły do gustu rozwiązania węgierskie.

"Przedstawiciele rządu węgierskiego zaprezentowali nam zasady funkcjonowania ich systemu. Wzbudził on nasze zainteresowanie. Zaprosiliśmy więc Węgrów na konferencję, którą zorganizujemy pod koniec września. Uczestniczący w niej dostawcy systemów poboru opłat będą mogli zaprezentować swoje modele" - mówi Jerzy Szmit. (PAP)

>>> Czytaj też: Kolej dużych prędkości. Reaktywacja

Reklama

Reklama

  • marian(2016-09-01 10:35) Odpowiedz 51

    Jak wprowadzą model węgierski to będzie to jedna z niewielu sensownych rzeczy które zrobią. Przypominam - model węgierski to kupowanie winiet przez internet, a potem urządzenia na autostradzie szczytują rejestrację i sprawdzają, czy mamy winietę. Żadnych naklejek na szybę, żadnych bramek i czekania.

    Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze