statystyki

Partia Merkel pod ścianą. Radykalna AfD pokonuje w sondażu CDU

1 września 2016, 09:12 | Aktualizacja: 01.09.2016, 09:39
Źródło:PAP
Fragment zaprojektowanej przez Normana Fostera kopuły, znajdującej się na szczycie budynku Reichstagu w Berlinie.

Fragment zaprojektowanej przez Normana Fostera kopuły, znajdującej się na szczycie budynku Reichstagu w Berlinie. źródło: ShutterStock

Prawicowa antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyprzedziła po raz pierwszy CDU w sondażu opublikowanym na trzy dni przed wyborami w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie na północnym wschodzie Niemiec. Wygrywa w sondażu rządząca SPD.

Reklama

Reklama

W badaniu instytutu Insa zamówionym przez magazyn polityczny "Cicero" AfD uzyskała 23 proc. poparcia, a chrześcijańscy demokraci tylko 20 proc. Gotowość do głosowania na SPD zadeklarowało 28 proc. ankietowanych.

W dotychczasowych sondażach AfD ustępowała nieznacznie CDU.

Obecnie Meklemburgia-Pomorze Przednie rządzone jest przez koalicję SPD i CDU. Zdaniem ekspertów porażka CDU z AfD w niedzielnych wyborach zostałaby uznana za symboliczny policzek dla Merkel, która na terenie Meklemburgii ma swój okręg wyborczy w wyborach do Bundestagu.

Prawicowi populiści z AfD, którzy domagają się zamknięcia granic dla imigrantów i traktują islam jako największe zagrożenie dla Niemiec, uczestniczą po raz pierwszy w wyborach do landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. AfD powstała w 2013 roku jako partia sceptyczna wobec wspólnej waluty euro. Na fali kryzysu uchodźczego stała się ugrupowaniem najbardziej konsekwentnie sprzeciwiającym się polityce imigracyjnej rządu Angeli Merkel.

Berliński politolog Hajo Funke powiedział PAP, że prawicowe ugrupowanie może w rzeczywistości uzyskać jeszcze lepszy wynik, sięgający nawet 30 proc. Jego zdaniem część sympatyków AfD nie ujawnia swoich rzeczywistych preferencji, a ankieterzy docierają tylko do osób posiadających telefon stacjonarny. Według Funkego głównym tematem kampanii przedwyborczej jest problem uchodźczy, chociaż odsetek imigrantów mieszkających w tym landzie nie przekracza jednego procenta.

W parlamencie Meklemburgii-Pomorza Przedniego reprezentowana jest od 10 lat skrajnie prawicowa NPD. W dobiegającej końca kadencji landtagu w Schwerinie zasiada trzech posłów tej partii. W aktualnych sondażach neonaziści dostają od 2 do 3 proc. poparcia. Funke twierdzi, że NPD mimo to przekroczy 5-procentowy próg wyborczy. Poparcie dla AfD i NPD jest szczególnie wysokie we wschodniej części landu - przy granicy z Polską.

Niemiecką opinię publiczną zbulwersowała niedawna wypowiedź szefa AfD Joerga Meuthena, który oświadczył, że "rozsądne propozycje" NPD mogłyby liczyć na poparcie jego ugrupowania.

Jedynka na listach AfD, były prezenter radiowy Leif-Erik Holm zapowiedział już wcześniej, że pod jego kierownictwem AfD nie przyłączy się do bojkotu NPD przez inne partie, przejawiającego się m.in. głosowaniem przeciwko wszystkim inicjatywom wysuwanym przez tę partię na forum landtagu w Schwerinie.

W połowie marca AfD odniosła duży sukces w lokalnych wyborach w Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynacie i Saksonii-Anhalcie, wchodząc do parlamentów tych trzech landów. W ogólnokrajowych sondażach AfD cieszy się poparciem ponad 10 proc. wyborców, co plasuje ją na czwartym miejscu w Niemczech po CDU/CSU, SPD i Zielonych. Według ekspertów partia ta ma duże szanse na wejście do Bundestagu w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

>>> Tarcza Eufratu. Polityka Ankary wchodzi na nowy poziom nieprzewidywalności. Czytaj na ten temat tutaj.

Reklama

Reklama

  • Gość(2016-09-01 17:14) Odpowiedz 20

    Dziwię się że w CDU nie reagują., Kanclerz Merkel jest już wypalona politycznie i potrzeba zmienić przywódcę.

  • remick(2016-09-01 20:07) Odpowiedz 10

    Merkel rozjechala poprzez jej carowska polityke CDU, jak Schröder wczesniej SPD, ktora do dzisiaj po tylu latach sie nie pozbierala. Ciekawy bedzie rok wyborczy 2017. W Niemczech juz nawet w mialych miastechkach wyglada jak na Bliskim Wschodzie lub Pn. Afryce.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze