statystyki

Złoty ponownie traci. Inwestorzy boją się o polski rating

1 września 2016, 09:49
Źródło:ISBnews
Złoty

Złotyźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Mimo, że decyzja Moody's w sprawie wiarygodności kredytowej w Polsce zapadnie dopiero w przyszłym tygodniu, już dziś inwestorzy unikają zaangażowania w PLN. Z kolei USD rośnie na fali oczekiwań "jastrzębiej" polityki Fed.

Reklama

Reklama

Na rodzimy rynek walutowy powrócił czynnik ryzyka, który w ostatnich miesiącach zszedł na drugi plan - potencjalna obniżka ratingu naszego kraju przez agencję Moody's. W maju złoty silnie tracił na fali obaw o obniżenie przez tę agencję wiarygodności kredytowej Polski, lecz finalnie Moody's pozostawił sam rating bez zmian, zmieniając jedynie jego perspektywę ze stabilnej na negatywną. Przegląd ratingu będzie miał miejsce dopiero w przyszłym tygodniu, jednak już teraz daje się odczuć obawy związane z jego potencjalną zmianą, przez co inwestorzy zagraniczni nie są skorzy do inwestowania w polską walutę. Złoty osłabia się wobec euro czwarty dzień z rzędu, a od notowanego w połowie sierpnia dołka para EUR/PLN zyskała już niemal 2,5% i znajduje się obecnie w okolicach poziomu 4,3600.

Słabość walut rynków wschodzących to również pokłosie oczekiwań inwestorów względem amerykańskiej polityki monetarnej. Jej zacieśnianie podczas nadchodzących posiedzeń staje się coraz bardziej prawdopodobne, zatem zwrot inwestorów w stronę dolara może być wyraźniejszy. W tej chwili główna para EUR/USD znajduje się blisko 3-tygodniowego minimum, którego przebicie z może utorować drogę w kierunku psychologicznej bariery 1,1000.  Kontynuacji spadków na parze EUR/USD oczekuje obecnie 55% inwestorów przeprowadzających transakcje na rynku Forex poprzez platformę transakcyjną CMC Markets. Pod względem wartości otwartych pozycji na parze EUR/USD przewaga pozycji krótkich (na spadek euro) jest jeszcze wyraźniejsza – wynosi bowiem 68%.

Siła dolara widoczna jest oczywiście w notowaniach względem złotego – para USD/PLN "zadomowiła się" już powyżej poziomu 3,9000, a przytłaczająca przewaga pozycji długich (na wzrost dolara) pośród inwestorów CMC Markets (80% otwartych pozycji na tej parze, 91% pod względem wartości) może sugerować oczekiwanie kontynuacji tego ruchu.

Bardzo istotne dla wyceny dolara, a zatem zachowania się całego rynku walutowego, będą jutrzejsze dane dotyczące zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Wyższa od oczekiwanej (180 tys.) wartość może dodatkowo dodać skrzydeł amerykańskiej walucie, niższa – stworzyć "walutowy rollercoaster". Przed payrollsami czekają nas jeszcze dzisiejsze publikacje, na czele z indeksem PMI dla przemysłu niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego oraz ważnego dla PLN – przemysłu polskiego.

Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

>>> Polecamy: Ile za miesiąc będzie kosztować euro, dolar i frank? Zobacz prognozy bankowców

Reklama

Reklama

 • Antoni(2016-09-01 10:40) Odpowiedz 31

  Jeśli na polski rynek wchodzą pieniądze nie pochodzące z pracy to co ma być ? Przecież to nie koniec kłopotów.

 • Piotr34(2016-09-01 16:30) Odpowiedz 04

  No i co z tego?Poki Polska maial przewage importu nad eksportem to silny zloty byly dla nas dobry(co bylo rzadkoscia niestety).Obecnie Polska wiecej eksportuje niz importuje wiec slaby zloty jest dobry dla konkurencyjnosci naszego eksportu i wzmacnia fimry na rynku krajowym kosztem importerow co polepsza bilans handlowy.Do tego fundusze z UE ktore przyplywaja w obcej walucie daja wiecej zlotowek.Obecnie wzglednie slaby zloty to dla nas dobra wiadomosc i to sie nie zmieni gdzies tak do 2025 roku.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • zbygniew(2016-09-02 07:10) Odpowiedz 01

  To i tak nie zmienia faktu że frankowcy i eurowcy są w kropce. Złoty musiałby urosnąć dwukrotnie żeby choc wyrównać straty, ale czy to jest w ogóle możliwe? Tak czy siak nie mamy na to wpływu więc proponuje obciąć wpływy ze spreadu bankom i korzystać z kursomatu

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze