„Siła armii polskiej jest gwarantem niepodległości naszego kraju i jest gwarantem pokoju w tej części Europy. To jest przesłanie, o którym musimy, szczególnie w rocznicę tego straszliwego napadu dwóch imperiów na Polskę i Europę, pamiętać” – mówił minister.

Szef MON ocenił, że fundamentami zdolności i siły, jakie Polacy pokazali w ciągu drugiej wojny światowej, "która w Polsce skończyła się bardzo, bardzo niedawno" była tradycja narodowa i wiara chrześcijańska, a także polska armia, która długo potrafiła przeciwstawiać się okupantom.

„Ta armia, która tak długo potrafiła przeciwstawiać się jednemu i drugiemu okupantowi; ta armia, która nawet po dramacie Powstania Warszawskiego potrafiła wydać z siebie Żołnierzy Niezłomnych; ta armia, która potrafiła - mimo późniejszych dramatycznych losów i próby zdeprawowania Polaków - przenieść rycerskiego, szlachetnego ducha niepodległej Polski tak, że przyszedł dzień odbudowy niepodległego państwa polskiego” - powiedział minister.

Szef MON dziękował kombatantom i weteranom, którzy - jak mówił - reprezentują „wielkość, siłę i ducha pokolenia niepodległej Polski”. „Dzięki temu, że go nam przekazaliście możemy dzisiaj mówić: Niech żyje Polska” – powiedział.

W uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczestniczą m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, ministrowie obrony oraz pracy i rodziny Antoni Macierewicz i Elżbieta Rafalska oraz liderzy ugrupowań parlamentarnych – Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru i Paweł Kukiz. (PAP)