statystyki

Turcja: Premier: kurdyjscy bojownicy zaprzepaścili szansę na pokój

2 września 2016, 12:56 | Aktualizacja: 02.09.2016, 13:42
Źródło:PAP
Kurdyjscy bojownicy z zakazanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zaprzepaścili szansę na porozumienie pokojowe z Ankarą, ponieważ kontynuują swoje powstanie - oświadczył w piątek premier Turcji Binali Yildirim.

Reklama

Reklama

Podczas transmitowanego przez telewizję posiedzenia rządu Yildirim powiedział, że siły bezpieczeństwa powstrzymały zagrożenie ze strony kurdyjskich bojowników na obszarach miejskich na południowym wschodzie kraju, ale wciąż ich ścigają w rejonach wiejskich.

Premier dodał, że rząd wydał 10 bln lir tureckich (3,4 mld USD) na walkę z bojownikami kurdyjskimi; nie sprecyzował jednak w jakim czasie. Zapowiedział, że jeśli okaże się, że jakiś przedstawiciel lokalnych władz wspiera bojowników, zostanie on usunięty ze stanowiska.

Separatystyczna PKK od ponad 30 lat prowadzi walkę zbrojną o kurdyjską autonomię, a odkąd rok temu załamały się rozmowy pokojowe z tureckim rządem, bierze udział w niemal codziennych walkach z siłami bezpieczeństwa. W ostatnich miesiącach PKK przeprowadziła serię ataków na cele policyjne i wojskowe.

Turcja, która niedawno poprawiła stosunki z Izraelem i Rosją, chce także znormalizować swe relacje z Egiptem, a nawet odbudować w przyszłości związki z Syrią - oświadczył premier Yildirim. Na północy tego kraju wojska tureckie prowadzą od kilku dni ofensywę przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego i bojownikom kurdyjskim.

Premier nie sprecyzował żadnych ram czasowych, kiedy miałoby dojść do normalizacji stosunków z państwami arabskimi. Według analityków poprawa w tych relacjach oznaczałaby dalsze przesunięcie w regionalnej polityce zagranicznej Turcji i rosnący pragmatyzm władz w Ankarze - odnotowuje agencja Reutera. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze