statystyki

Niechciane 13 mld euro. Irlandia staje po stronie Apple i odwołuje się od decyzji KE

2 września 2016, 15:46 | Aktualizacja: 02.09.2016, 15:59
Źródło:PAP
Apple

Apple

Rząd Irlandii postanowił w piątek przyłączyć się do firmy Apple i odwołać od decyzji Komisji Europejskiej, która orzekła, że Apple musi zwrócić Dublinowi ok. 13 mld euro, bo nie płacił irlandzkiemu fiskusowi praktycznie żadnych podatków.

Reklama

Reklama

W najbliższą środę rząd Irlandii zamierza zwrócić się do parlamentu o zaaprobowanie takiego kroku prawnego.

Dochodzenie w sprawie przyznania przez Irlandię, gdzie Apple ma swoją europejską siedzibę, korzyści podatkowych prowadzone było przez Komisję od 2014 r. Koncentrowało się na dwóch porozumieniach wynegocjowanych przez Apple i przedstawicieli władz Irlandii w 1991 r. oraz 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć płacenia miliardów dolarów podatków.

Z przedstawionych w Brukseli konkluzji dochodzenia wynika, że teraz Dublin będzie musiał odzyskać od Apple'a ok. 13 mld euro niezapłaconych podatków (plus odsetki) za lata 2003–2014.

Dublin nie zgadza się z decyzją KE. Irlandia obawia się utraty inwestorów, którzy mogą szukać innych miejsc, gdzie jurysdykcja Komisji Europejskiej nie będzie sięgać. Jak przekonywał w oświadczeniu minister finansów Irlandii Michael Noonan, Apple zapłaciło cały należny podatek w jego kraju i nie korzystało z pomocy państwa.

Jednak według Komisji dwie indywidualne interpretacje prawa podatkowego z 1991 r. i 2007 r. wydane przez Irlandię wobec kalifornijskiej firmy "znacznie i w sztuczny sposób" zaniżyły wielkość podatku odprowadzanego przez korporację w tym kraju.

Reuters odnotowuje, że szef Apple'a Tim Cook ostrzegł w czwartek, iż gdyby rząd w Dublinie nie przyłączył się do odwołania od decyzji KE, wysłałby zły sygnał do biznesu w Irlandii, której model gospodarczy zależy częściowo od takich firm jak Apple.

W piątek, po decyzji o przyłączeniu się do odwołania, rząd Irlandii zapowiedział przeprowadzenie niezależnego przeglądu systemu opodatkowania przedsiębiorstw. Celem przeglądu jest ustalenie "jaki podatek płacą, a jaki powinny płacić firmy międzynarodowe". Konkrety dotyczące przeglądu mają zostać ogłoszone w najbliższych dniach.

>>> Polecamy: Dlaczego Irlandia nie chce od Apple’a 14,5 mld dol. zaległych podatków?


Reklama

Reklama

  • Piotr34(2016-09-02 18:02) Odpowiedz 41

    Irlandia to kraj ktory promuje oszustwa podatkowe.Mysle z enalezy im zabrac fundusze unijen-w koncu widac bogaci sa ze 13 milardow euro nie potrzebuja.

  • ToSąFakty(2016-09-03 10:48) Odpowiedz 11

    I wszedzie głoszą PKB Irlandi 26% żenada, a koszta życia 50% up.. Pożal się boże. Na przedszkole niestać iroli tylko oper z hiszpani

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze