statystyki

Steinmeier przestrzega Turcję przed przedłużaniem obecności w Syrii

2 września 2016, 15:20 | Aktualizacja: 02.09.2016, 16:06
Źródło:PAP
Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier przestrzegł w piątek Turcję przed utrzymywaniem przez dłuży czas obecności wojskowej w Syrii po tym, gdy przed kilkoma dniami Ankara rozpoczęła tam ofensywę przeciwko Państwu Islamskiemu i bojownikom kurdyjskim.

Reklama

Reklama

"W ostatnich dniach Turcja podjęła bardziej aktywną rolę w Syrii, w tym działania wojskowe" - powiedział Steinmeier dziennikarzom w Bratysławie. "Ale wszyscy musimy być zainteresowani unikaniem długoterminowych konfrontacji wojskowych na syryjskiej ziemi" - zastrzegł minister.

Wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że armia turecka wyparła siły tzw. Państwa Islamskiego (IS) i kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z obszaru ok. 400 km kw. w północnej Syrii.

Podkreślił, że turecka interwencja zbrojna w Syrii przebiega pomyślnie. Dodał, że Turcja dążyła do ustanowienia w Syrii "strefy bezpieczeństwa", ale jej propozycja nie spotkała się z poparciem światowych mocarstw.

W stolicy Słowacji odbywa się w piątek nieformalne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych w formule Gymnich (w trakcie rozmów - w odróżnieniu od obrad Rady ds. Zagranicznych - nie dochodzi do uzgodnienia żadnych formalnych decyzji). Ministrowie mieli m.in. rozmawiać na temat sytuacji w Turcji, a także implementacji porozumień mińskich i dalszych kroków wobec Rosji. (PAP)

cyk/ mc/

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze