Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa zapowiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, że do końca tego roku GDDKiA uruchomi przetargi na budowę 15 nowych odcinków dróg i autostrad o wartości ponad 4 mld zł.

"Łączna wartość odcinków dróg, na które jeszcze w tym roku zamierzamy ogłosić przetargi, to ponad 4 mld zł" - powiedział Szmit.

Jacek Bojarowicz, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad powiedział, że odcinki będą uruchamiane tak, aby nie kumulować przetargów w jednym okresie i nie będzie to więcej niż trzy przetargi w ciągu tygodnia, tak aby firmy budowlane mogły spokojnie przygotować oferty.

Nowe przetargi będą ogłaszane na autostradzie A2 w okolicy Warszawy, na nowy wlot drogi S7 do Warszawy, odcinki drogi S17, odcinek S7 w okolicy lotniska w Pyrzowicach, odcinek pomiędzy drogą S3 a autostradą A6, odcinek drogi S10 w okolicy Szczecina, oraz na obwodnicę Nowego Miasta Lubawskiego, wiadukt w Legionowie i zakończenie budowy Inowrocławia. Większość prac w tych przetargach ma się zakończyć do 2020 roku.

Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK powiedział, że do końca tego roku zostaną ogłoszone postępowania na inwestycje w infrastrukturę kolejową o wartości minimum 6,5 mld zł.

"Nastawiamy się na przebudowę i modernizację szlaków kolejowych, aby przystosować je do prędkości 160 km/h. Pozwoli to na połączenie wszystkich miast wojewódzkich szlakami, na których będzie można osiągać prędkość od 120 do 160 km/h" - powiedział Merchel.

Prezes dodał, że w roku przyszłym PKP PLK planują ogłoszenie przetargów wartości około 16-18 mld zł.

>>> Czytaj też: Kolej dużych prędkości. Reaktywacja