statystyki

Macedonia: Parlament zaaprobował przejściowy rząd

2 września 2016, 18:09 | Aktualizacja: 02.09.2016, 18:56
Źródło:PAP
Parlament Macedonii formalnie zaaprobował przejściowy rząd, który przygotuje przedterminowe wybory parlamentarne zaplanowane na 11 grudnia. Ma to umożliwić zakończenie trwającego od 20 miesięcy kryzysu wywołanego wielką aferą podsłuchową w kraju.

Reklama

Reklama

Tymczasowym premierem, po raz drugi w tym roku, będzie Emil Dimitriew z Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej - Demokratycznej Partii Macedońskiej Jedności Narodowej (VMRO-DPMNE).

Głównym zadaniem przejściowego rządu ma być zorganizowanie wyborów parlamentarnych na dwa lata przed terminem konstytucyjnym. Wcześniejsze wybory parlamentarne wyznaczone na 24 kwietnia i 5 czerwca zostały odwołane.

W piątek parlament uzgodnił, że opozycyjni politycy obejmą w nowym rządzie resorty spraw wewnętrznych i pracy.

Kryzys polityczny w Macedonii trwa od lutego ubiegłego roku, gdy opozycja oskarżyła ówczesnego premiera Nikołę Gruewskiego o korupcję, zakładanie podsłuchów na wielką skalę (podsłuchiwano ponad 20 tys. osób, w tym sędziów, dyplomatów, policjantów i dziennikarzy) i sfałszowanie wyborów parlamentarnych w 2014 roku. Opozycja zarzuca mu też doprowadzenie przeciwników politycznych do bankructwa oraz wykorzystywanie wymiaru sprawiedliwości i mediów do własnych interesów.

W ramach porozumienia wynegocjowanego za pośrednictwem Unii Europejskiej macedońscy politycy zgodzili się powołać specjalnego prokuratora do zbadania afery podsłuchowej i przeprowadzić przedterminowe wybory. Kryzys pogłębił się jednak, gdy w kwietniu prezydent Gjorge Iwanow ułaskawił 56 osób zamieszanych w aferę; ostatecznie wycofał się z tej decyzji pod naciskami UE i USA.

Macedonia czeka od miesięcy na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który ma sprawdzić, czy specjalna prokuratura powołana do zbadania doniesień o nadużyciach Gruewskiego i jego współpracowników jest zgodna z macedońską ustawą zasadniczą. W przeciwnym razie - argumentuje opozycja - osoby prześwietlane przez prokuratora mogłyby zakwestionować legalność jego działań i uniknąć odpowiedzialności. (PAP)

jo/ mc/

Reklama

Tagi:kryzys

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze