statystyki

Przeciwko prezydentowi Maduro demonstrowało milion Wenezuelczyków

2 września 2016, 19:02 | Aktualizacja: 02.09.2016, 19:16
Źródło:PAP
Milion sto tysięcy Wenezuelczyków domagających się referendum w sprawie odwołania lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro demonstrowało w czwartek w stolicy kraju, Caracas. Liczbę tę podał w piątek Sojusz Jedności Demokratycznej (MUD), główna siła opozycyjna.

Reklama

Reklama

"Do tego należy dodać setki tysięcy obywateli, którzy nie dotarli do stolicy wskutek policyjnej blokady dróg" - oświadczył sekretarz wykonawczy MUD Jesus Torrealba, który wystąpił w piątek przed mikrofonem prywatnej, niekontrolowanej przez rząd rozgłośni radiowej RCR.

Demonstranci domagali się wyznaczenia jeszcze w tym roku terminu referendum w sprawie odwołania prezydenta Maduro, którego obciąża się m.in. główną odpowiedzialnością za trzycyfrową inflację w kraju i bezprecedensowy kryzys gospodarczy. Maduro objął urząd prezydenta w 2013 roku, po śmierci charyzmatycznego lidera wenezuelskiej "rewolucji boliwariańskiej" Hugo Chaveza, który sprawował władzę w kraju od 1999 roku.

Do przeprowadzenia referendum wystarczy zebranie podpisów 20 proc. wyborców, tj. ok 4 milionów Wenezuelczyków.

MUD zapowiedział na 14 września kolejne demonstracje. Tym razem mają się odbyć w stolicach wszystkich stanów Wenezueli.

Rząd hiszpański w specjalnym oświadczeniu wydanym w piątek w sprawie sytuacji w Wenezueli wyraża zadowolenie, że demonstracja w Caracas przebiegła tym razem spokojnie, bez ofiar.

W 2014 roku w czasie ulicznych wystąpień opozycji i starć ze zwolennikami rządu oraz z policją w Wenezueli poniosły śmierć 43 osoby.(PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze