"Jego śmierć to ciężka strata dla narodu Uzbekistanu, a także dla całej Wspólnoty Niepodległych Państw i dla członków Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Islam Karimow był działaczem państwowym z autorytetem, prawdziwym liderem swojego kraju. Jego nazwisko związane jest z najważniejszymi wydarzeniami w historii współczesnego państwa uzbeckiego" - napisał w telegramie cytowanym przez agencję Interfax.

Rosyjski prezydent dodał, że pod rządami Islama Karimowa Uzbekistan prowadził pokojową politykę zagraniczną, przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności w Azji Środkowej oraz rozwoju wielostronnej współpracy w regionie.

"Trudno przecenić wkład Islama Karimowa w ustanowienie strategicznego partnerstwa między naszymi krajami" - napisał Putin.

"Jestem przekonany, że nadal będziemy rozwijać współpracę rosyjsko-uzbecką z korzyścią dla naszych bratnich narodów" - oświadczył.

Agencja Ria Nowosti podała, że na czele rosyjskiej delegacji na pogrzeb uzbeckiego prezydenta, który odbędzie się w sobotę w Samarkandzie, stanie premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. (PAP)