statystyki

AI: zgon Karimowa nie zmieni sytuacji w dziedzinie praw człowieka

2 września 2016, 20:35 | Aktualizacja: 02.09.2016, 20:52
Źródło:PAP
Reagując na podaną w piątek wiadomość o zgonie wieloletniego autokratycznego prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa, Amnesty International oświadczyła, że nie należy w związku z tym liczyć na liberalizację represyjnego reżimu uzbeckiego.

Reklama

Reklama

"Śmierć Islama Karimowa oznacza kres całej epoki w Uzbekistanie, ale niemal na pewno nie wpłynie na sytuację, jeśli chodzi o poważne naruszenia praw człowieka. Jego następcą będzie najprawdopodobniej osoba z najbliższego otoczenia Karimowa, gdzie nigdy nie tolerowano sprzeciwu" - powiedział zastępca dyrektora AI na Europę i Azję Środkową Denis Kriwoszejew.

"W ciągu 27-letnich rządów Karimowa prawa i wolności obywatelskie były lekceważone, jakakolwiek odrębność poglądów twardo prześladowana, przesłuchania i arbitralne aresztowania stały się nieodłączną częścią państwowego wymiaru sprawiedliwości. Jedenaście lat temu setki ludzi zginęły z rąk policjantów w Andiżanie, ale winnych i tak nie pociągnięto do odpowiedzialności. Wiele tysięcy ludzi wtrącono w Uzbekistanie do więzień po urągających sprawiedliwości procesach sądowych. By w państwie tym zapewniono przynajmniej podstawy sprawiedliwości, potrzebne są głębokie zmiany polityczne i nowa, oparta na zasadach polityka jego partnerów, której w ostatnich latach w odniesieniu do Uzbekistanu tak brakowało" - zaznaczył Kriwoszejew. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze