statystyki

Morawiecki: Rozwój polskiej gospodarki w oparciu o niskie płace to droga donikąd

2 września 2016, 21:30 | Aktualizacja: 02.09.2016, 21:31
Źródło:PAP
Wrocław, most, Polska, zabytki

Wrocław, Polska By Jar.ciurus (Own work) [CC-BY-SA-3.0-pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commonsźródło: Wikimedia Commons

Dotychczasowy model rozwoju Polski oparty na niskich kosztach pracy jest drogą donikąd - uważa wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem motorem rozwoju powinna być innowacyjność, która pozwoli przedsiębiorcom na uzyskanie większych zysków, a w konsekwencji na wzrost wynagrodzeń.

Reklama

Reklama

Model rozwoju gospodarczego oparty na niskich kosztach pracy jest drogą donikąd. "Te państwa, które rozwój opierają o niskie płace bardzo łatwo jest zastąpić i z nich zrezygnować" - mówił wicepremier podczas piątkowej inauguracji roku akademickiego w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.

Morawiecki podkreślił rolę elit administracji publicznej, których jakość odróżnia Polskę od innych wysoko rozwiniętych krajów. Przez ostatnie 20 lat nie wiele się pod tym względem w Polsce zmieniło. Problemem rozwoju w naszym kraju jest "resortowość". W krajach zachodnich są specjalne jednostki, które zajmują się przekrojowymi, horyzontalnymi projektami, które dotyczą wielu ministerstw. U nas prowadzenie takich prac jest niezwykle utrudnione, dlatego, że mamy Polskę "resortową" - argumentował wicepremier.

Jego zdaniem, ok. 80 proc. istotnych zmian zależy od współpracy między Radą Ministrów, ciałami legislacyjnymi a parlamentem. Uznał, że jakość tej współpracy dla rozwoju gospodarczego jest kluczowa.

Morawiecki podkreślił, że rozwój gospodarczy w Polsce powinien opierać się na oszczędnościach wewnątrzkrajowych, inwestycjach i edukacji. Zaznaczył, że świat wchodzi obecnie w etap rewolucji cyfrowej, a ta jest oparta na wiedzy informatyków. Polscy specjaliści są cenieni na świecie, dlatego mamy szanse, by zaistnieć i być w awangardzie - dodał.

Wysoka innowacyjność spowoduje, że polscy przedsiębiorcy będą uzyskiwać więcej korzyści ze sprzedaży produktów, co przełoży się na wyższe wydatki w ramach badań i rozwoju, a w konsekwencji na wyższe wynagrodzenia - mówił Morawiecki nawiązując do strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Dodał, że obecnie projekt ten jest w konsultacjach społecznych, a na jesieni zostanie przyjęty przez Radę Ministrów.

"Nie powinnyśmy się cieszyć, że sprzedajemy towary nisko kosztowe. Kilogram polskiego eksportu kosztuje 1,5 euro, a niemieckiego - 5,5 euro, francuskiego - 5 euro, a szwajcarskiego - 6,5 euro". Oznacza to, że w tamtych produktach jest dużo więcej wartości dodanej. Polska więc też musi władać więcej innowacyjności do eksportowanych towarów, stwierdził Morawiecki.

>>> Czytaj też: W Polsce powstanie co najmniej 10 tys. miejsc pracy. Morawiecki ściąga inwestorów z Londynu

Reklama

Reklama

 • Arte(2016-09-02 22:02) Odpowiedz 54

  A rozwój gospodarki w oparciu o słabnącą walutę? Czy to jest pana plan, panie ministrze? Płace urosną, fakt. Ale czy więcej kupimy?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • engy(2016-09-03 09:34) Odpowiedz 20

  A rozwój gospodarki w oparciu o słabnącą walutę? No ma to jakiś sens. Kupimy więcej produktów krajowych, mniej importowanych towarów i usług....zatem uzyskamy wzrost produkcji krajowej, nadwyżkę handlową po toby spłacać rocznie 25 mld $ od pożyczonego i zainwestowanego kapitału.Dopiero kiedy przekroczymy ten poziom, będziemy się bogacić. (oczywiście na w prostym ujęciu sprawy).

 • bubu(2016-09-02 23:08) Odpowiedz 20

  " innowacyjność, która pozwoli przedsiębiorcom na uzyskanie większych zysków, a w konsekwencji na wzrost wynagrodzeń"... ale i też podatków : ]

 • Państwo Teoretyczne(2016-09-03 10:06) Odpowiedz 00

  Autorze: w nagłówku "niskie płace" w pierwszym akapicie "niskie koszty płacy"- czy nie rozumiesz tego, co piszesz? A może dla ciebie to wszystko jedno? Bo jeśli chodzi o niskie koszty płacy, o których w przytoczonej wypowiedzi NIE mówi Morawiecki, to ich w Polsce NIE MA, za to są niskie, dziadowskie, płace...

 • sosna(2016-09-03 10:16) Odpowiedz 01

  Od 27 lat prawica prowadzi nas tą drogą, a teraz stwierdza, że to droga donikąd.

 • G(2016-09-03 17:13) Odpowiedz 00

  Im tansi bedziemy tym mniej bedziemy zarabiac,

 • m1(2016-09-03 22:49) Odpowiedz 00

  Geniusz.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze