statystyki

Włochy chcą "węższego kręgu" integracji UE. Polska zostanie wykluczona?

5 września 2016, 07:39 | Aktualizacja: 05.09.2016, 07:43
Źródło:PAP
Włochy

Włochyźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Alessia Pierdomenico

Włochy będą zabiegać o to, aby w Unii Europejskiej powstał “węższy krąg” krajów podzielających kilka aspektów wspólnej polityki - zadeklarował włoski minister spraw zagranicznych Paolo Gentiloni. Jego zdaniem w grupie tej mogłoby się znaleźć od 7 do 12 państw.

Reklama

Reklama

„Uważam, że licząca dzisiaj 28 państw Unia Europejska mogłaby zawierać w sobie węższy krąg, który łączyłyby wspólna waluta, układ z Schengen i przede wszystkim większa koordynacja obrony” - oświadczył szef dyplomacji podczas debaty politycznej w Rzymie w niedzielę wieczorem.

„Włochy będą walczyć o ten nowy model Unii” - podkreślił Gentiloni. Nie wymienił krajów, które jego zdaniem znalazłyby się w tej grupie.

Władze Włoch, jednego z krajów założycielskich Unii Europejskiej, od dłuższego czasu krytykują jej obecny kształt i brak większej spójności. Kraj domaga się zmiany unijnej polityki zarówno imigracyjnej, jak i gospodarczej, by działać na rzecz większego wzrostu.

>>> Czytaj też: Świat na krawędzi, wojna się zbliża, czeka nas kataklizm. Czy rzeczywiście jest tak źle?

Reklama

Reklama

  • Ugluk(2016-09-05 09:17) Odpowiedz 207

    Czyli lekarstwem na zbyt daleko posuniętą integrację ma być... większa integracja. Ciekawe...

  • muzg1978(2016-09-05 08:08) Odpowiedz 1912

    Widać że upały we Włoszech w tym roku były bardzo dokuczliwe dla władzy...

  • poli(2016-09-05 09:01) Odpowiedz 189

    Niech się wezmą do pracy..............

  • naprawdę ?(2016-09-05 10:30) Odpowiedz 122

    Włosi- reformatorzy ! Czas zająć się własnym systemem bankowym , który jest bankrutem . Trzęsienie ziemi przykryło tę aferę , ale do czasu . Swoją drogą , datki ze świata na pomoc najpierw zostaną " przepuszczone " przez włoskie banki ?

  • 21213(2016-09-05 11:29) Odpowiedz 81

    Włochy chcą luzowania ilosciowego i by BC skupowałich toksyczne aktywa ;-) Żaden kraj ze starej UE nie przyjmie EURO by wpakowac sie w takie szambo. Zatem Włosi chcą jak najszybciej unifikacji w kontekście sytemów bankowych by rozproszyć ryzyko ciążące nad ichniejszym sektorem.

  • Pierre d`Olais-Teau(2016-09-05 12:06) Odpowiedz 54

    Włosi kolaborują z Kremlem i dlatego chcą się pozbyć Europy Wschodniej z EU.

  • Gość(2016-09-05 12:40) Odpowiedz 52

    Włoch tak podskakują a ich gospodarka kiepsko przędzie i zadłużone są nie mniej niż Polska.

  • Piotr34(2016-09-05 12:13) Odpowiedz 51

    Czy ta scislejszy krag to beda kraje semiislamskie ze zrujnowanym socjalem i sektorem bankowym?Jak tak to rzeczywiscie nie spelniamy krtyteriow.

  • JJ(2016-09-05 15:39) Odpowiedz 30

    Wlochy panicznie chca realokacji zalewajacych ich (i na sile sciaganych, np. z wybrzezy Libii) pseudo-uchodzcow, a ten caly wezszy krag integracji to tylko i wylacznie chaotyczny pomysl na dokonanie tego.