Indeks Euro Stoxx stracił 0,07 proc. Niemiecki DAX spadł o 0,11 proc. Francuski CAC 40 zniżkował o 0,02 proc. Brytyjski FTSE 100 zszedł w dół o 0,22 proc.

W poniedziałek 0,12 proc. zyskał zaś indeks Euro Stoxx 600, który znajduje się w okolicach swoich lokalnych maksimów z połowy maja i początku kwietnia.

W ujęciu sektorowym najbardziej wyróżniały się spółki naftowe, ciągnięte w górę przez zwyżkujące ceny ropy. Wyraźne wzrosty odnotowały również przedsiębiorstwa z branży użyteczności publicznej oraz surowcowe. W dół ciągnęły giełdy banki oraz producenci dóbr konsumpcyjnych.

Na szerokim rynku ponad 5 proc. zyskały akcje Arcellor Mittal. W projekcie komunikatu na zakończenie szczytu G20, do którego dotarła agencja Bloomberg, wspomniano o globalnej nadpodaży stali.

Mocno, ponad 6 proc., zwyżkowały w Paryżu walory telekomu SFR Group. W poniedziałek holenderska spółka Altice podała, iż chce kupić 22 proc. akcji SFR.

Ponad 1 proc. stracił kurs Marks & Spencer. Producent odzieży ogłosił cięcia miejsc pracy w centrali firmy.

Wśród banków najwięcej traciły Lloyds, ponad 2 proc., oraz RBS, ponad 3,5 proc. Deutsche Bank obniżył w poniedziałek rekomendacje dla akcji obu spółek.

W poniedziałek giełda w Stanach jest nieczynna. Amerykanie obchodzą święto pracy.

Poniedziałek był dniem publikacji indeksów PMI w usługach. Szczególnie in plus zaskoczył inwestorów odczyt w Wlk. Brytanii, in minus z kolei w Niemczech.

Od początku września w centrum uwagi rynków znajdują się działania banków centralnych.

W poniedziałek prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział, iż przegląd polityki monetarnej Japonii oraz jej efektywności, który ma być gotowy przed posiedzeniem banku w dniach 20-21 września, nie będzie zakładał ograniczenie stymulacji.

W tym samym terminie obradować będzie amerykańska Rezerwa Federalna.

Po nieco słabszych od konsensusu piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu Fed we wrześniu pozostaje na poziomie 36 proc. Prawdopodobieństwo podwyżki do końca tego roku jest wyceniane na 61 proc.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrosła o 151 tys., podczas gdy w lipcu wzrosła o 275 tys., po korekcie w górę o 20 tys.

Inwestorzy czekają na wtorkową publikację wskaźnika aktywności ISM amerykańskiego sektora usług. W czwartek gorszy od oczekiwań okazał się wskaźnik ISM w przemyśle, który spadł do 49,4 pkt. z 52,6 pkt. wobec oczekiwanych 52 pkt.

W tym tygodniu głównym wydarzeniem dla rynków jest czwartkowe posiedzenie EBC. Konsensus rynkowy zakłada, iż EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionych poziomach oraz pozostawi bez zmian parametry skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego. Oprócz decyzji dotyczących polityki monetarnej EBC przedstawi najnowsze projekcje makroekonomiczne.

Obecny program luzowania ilościowego w postaci skupu aktywów wygasa w marcu 2017 r. Większość ankietowanych zarówno przez Reuters, jak i Bloomberg ekonomistów oczekuje, iż EBC przedłuży program skupu o kolejne miesiące. Na rynku spekuluje się o ewentualnej zmianie technicznych parametrów skupu długu przez EBC.

W środę na pytania komisji ds. skarbu państwa brytyjskiego parlamentu o planach dotyczących polityki monetarnej po Brexicie odpowiadać będzie szef Banku Anglii Mark Carney. 15 września odbędzie się posiedzenie Banku Anglii.

Na rynku walutowym po publikacji wyjątkowo dobrego odczytu PMI w usługach w Wlk. Brytanii umacnia się funt. To kolejny dobry odczyt PMI z brytyjskiej gospodarki. W czwartek pozytywnie zaskoczył indeks PMI z sektora przemysłowego. Kurs GBP/EUR lekko wzrósł do ok. 1,194 z 1,192 z rana. Kurs GBP/USD również wzrósł, do 1,333. Oznacza to, iż funt jest najmocniejszy w stosunku do dolara od początku sierpnia.

Przed południem USD osłabił się wobec euro do 1,118, lecz później odrobił straty pozostaje w okolicach 1,115.

Pomimo wypowiedzi szefa BoJ umacniał się jen. Kurs USD/JPY spadł o ok. 0,5 proc. do 103,4.

Przed południem wyraźnie, nawet 5 proc., zwyżkowały ceny ropy naftowej. Po południu wzrosty wyhamowały do ok. 1,4 proc. Baryłka ropy Brent wyceniana jest na ok. 47,5 USD. Ropa drożeje na fali spekulacji o ograniczeniu wydobycia w związku z poniedziałkowym spotkaniem ministrów energii Rosji oraz Arabii Saudyjskiej.

NIE BĘDZIE OGRANICZENIA STYMULACJI W JAPONII, NOWE NARZĘDZIA LUZOWANIA NIEWYKLUCZONE - KURODA

Przegląd polityki monetarnej Japonii oraz jej efektywności, który ma być gotowy przed posiedzeniem banku w dniach 20-21 września, nie będzie zakładał ograniczenia stymulacji - powiedział w poniedziałek prezes Banku Japonii (BoJ) Haruhiko Kuroda.

Jego zdaniem, przestrzeń do dalszego luzowania jest duża zarówno w wymiarze jakościowym, ilościowym, jak i z wykorzystaniem stopy procentowej. Kuroda nie wykluczył zastosowania innych narzędzi luzowania polityki monetarnej, lecz nie podał szczegółów co do ich kształtu.

Przegląd polityki BoJ skupia się na dwóch kwestiach - powiedział Kuroda. Bank bada, jakie czynniki utrudniają osiągnięcie 2-proc. celu inflacyjnego oraz jakie są efekty dotychczasowej stymulacji.

ROSJA I ARABIA SAUDYJSKA PODEJMĄ DZIAŁANIA W CELU STABILIZACJI CEN ROPY

W poniedziałek, na marginesie odbywającego się w Chinach szczytu G20, ministrowie energii Rosji oraz Arabii Saudyjskiej dyskutowali nad możliwymi formami współpracy, w tym o ograniczeniu wydobycia ropy. Po spotkaniu wystosowano wspólny komunikat.

"Ministrowie odnotowali, iż konstruktywny dialog i bliska współpraca pomiędzy głównym krajami produkującymi ropę jest kluczowa zarówno dla stabilności rynku tego surowca, jak i w celu zapewnienia zrównoważonych poziomów inwestycji w długim terminie. Dlatego też ministrowie zgodzili się działać wspólnie lub z innymi producentami" - napisano w komunikacie.

Przedstawiciele obu państw zgodzili się na utworzenie grupy roboczej, która będzie mieć za zadanie monitorowanie rynku ropy. Jej pierwsze posiedzenie odbędzie się w październiku w Moskwie.

Po spotkaniu saudyjski minister Khalid Al-Falih powiedział dziennikarzom, iż obecnie nie ma potrzeby zmniejszania wydobycia surowca.

Aleksander Novak, szef rosyjskiego resortu energii, stwierdził zaś, iż Rosja jest gotowa, by dołączyć do państw OPEC, jeżeli te ograniczą wydobycie.

W niedzielę doszło do spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z księciem Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem, którzy również omawiali współpracę w zakresie poziomu wydobycia.

WZROST SPRZEDAŻY DETALICZNEJ W STREFIE EURO POWYŻEJ OCZEKIWAŃ MDM

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w lipcu w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,1 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 0,1 proc., po korekcie z 0,0 - poinformował Eurostat w komunikacie.

Analitycy spodziewali się, że sprzedaż mdm wzrośnie o 0,5 proc.

Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła w VII o 2,9 proc., po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,7 proc. po korekcie z +1,6 proc. Teraz spodziewano się wzrostu o 1,8 proc.

PMI W USŁUGACH W WLK. BRYTANII MOCNO ZASKOCZYŁ IN PLUS

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w sierpniu 52,9 pkt. wobec 47,4 pkt. na koniec lipca. Prognozowano, że indeks wyniesie 50,0 pkt.

Wzrost indeksu o 5,5 pkt. mdm jest najwyższy w historii przeprowadzania badania. Lipcowy odczyt był najniższy od siedmiu lat.

PMI composite wyniósł zaś w VIII 53,6 pkt. wobec 47,6 pkt. w VII. Szacowano 50,8 pkt.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

PMI COMPOSITE W STREFIE EURO PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 52,9 pkt. wobec 53,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Wstępnie szacowano wartość indeksu na 53,3 pkt.

NIŻSZY OD OCZEKIWAŃ PMI W USŁUGACH W STREFIE EURO

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 52,8 pkt. wobec 52,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano końcowe wyliczenia.

Wstępnie szacowano wskaźnik na 53,1 pkt.

PMI W SEKTORZE USŁUG NIEMIEC WYRAŹNIE PONIŻEJ KONSENSUSU

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 51,7 pkt. wobec 54,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 53,3 pkt.

WZROST PMI W USŁUGACH WE FRANCJI

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 52,3 pkt. wobec 50,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 52,0 pkt.

WZROST PMI W SEKTORZE USŁUG CHIN

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w sierpniu 52,1 pkt. wobec 51,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics.

Wskaźnik PMI composite wyniósł zaś 51,8 pkt. wobec 51,9 pkt. w VII.

WZROST ZAUFANIA WG SENTIX WE WRZEŚNIU

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro we wrześniu wzrósł do 5,6 pkt. z 4,2 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie. Analitycy spodziewali się w tym miesiącu poprawy wskaźnika - do 5,0 pkt.

Wskaźnik ocen obecnej sytuacji zwyżkował do 4,5 pkt. z 3,8 pkt. poprzednio.

Wzrósł też indeks oczekiwań i wyniósł 6,8 pkt. wobec 4,8 pkt. miesiąc wcześniej.

ALTERNATYWA DLA NIEMIEC WYPRZEDZIŁA CDU W WYBORACH LOKALNYCH

Prawicowa, antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD)po raz pierwszy wyprzedziła CDU w niedzielnych wyborach do regionalnego parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego (M-PP). Najsilniejszą partią w tym kraju związkowym pozostała SPD.

Po przeliczeniu wszystkich głosów SPD uzyskała wynik 30,6 proc., AfD dostała 20,8 proc., a CDU 19 proc.

Meklemburgią-Pomorzem Przednim od 10 lat rządzi koalicja SPD-CDU. Wynik uzyskany przez te dwie partie pozwala na kontynuowanie koalicji.

M-PP to kraj związkowy, w którym znajduje się okręg wyborczy do Bundestagu Angeli Merkel. (PAP)