statystyki

Budżet 10 razy większy niż PAIIZ. Powstaje nowa agencja, która wesprze ekspansję polskich firm

6 września 2016, 09:22 | Aktualizacja: 06.09.2016, 09:23
Źródło:Media
Kula ziemska

Kula ziemskaźródło: ShutterStock

Made in Poland dostanie nowego patrona. Rząd tworzy agencję, która pomoże towarom, usługom i kapitałowi znad Wisły podbijać nowe rynki - czytamy w "Pulsie Biznesu". 

Reklama

Reklama

Z informacji gazety, która dotarła do szczegółów planu wsparcia polskich firm, wynika, że pomocą w ekspansji zagranicznej firm znad Wisły zajmie się nowy podmiot – Agencja Handlu i Inwestycji (AHI).

Założenia programu będą dziś zaprezentowane w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju przez Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju i Radosław Domagalski, wiceminister rozwoju.

— Instytucja powstanie na fundamencie PAIIZ, ale będzie miała znacznie szersze spektrum działania i budżet. PAIIZ zarządzała 12 mln zł, a my chcemy, żeby już na starcie nowa agencja miała ponad 10-krotnie więcej — podkreśla wiceminister rozwoju.

Nowy podmiot zajmie się koordynacją wszystkich instrumentów operacyjnych, misji gospodarczych, targów i programów dla poszczególnych rynków czy sektorów gospodarki. AHI wejdzie do grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zmiany zajdą również w obszarze dyplomacji ekonomicznej. Wiele z działających dziś wydziałów promocji handlu i inwestycji (WPHI), które działają przy ambasadach, zostanie zlikwidowanych. Ich miejsce zajmie 69 specjalnych trade office, które mają działać jako przedstawicielstwa zagraniczne nowej agencji – czytamy w „PB”.

>>> Czytaj też: 3840 km nowych dróg za prawie 81 mld zł. Oto plan na lata 2014-2023

Reklama

Reklama

  • jacezar(2016-09-06 10:30) Odpowiedz 31

    Kolejna agencja, kolejny fundusz. Brak kontroli, brak ustaw, ale grupa kolesi bedzie decydować o miliardach

  • ABC(2016-09-06 11:03) Odpowiedz 11

    Czyżby ktoś szykował przekręt aby kolejne miliardy złotych wyssać z głupiego polskiego społeczeństwa?

  • w56h5e6h(2016-09-06 11:27) Odpowiedz 11

    "ekspansje" buehehe - ekspansje to prowadza niemcy w polsce - niemieckie sklepy , prasa , linie autobusowe , samochody - to jest ciekawe polakom nic sie nie oplaca a niemcom to sie jakoś opłaca

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze