statystyki

Rynek pracy jest coraz mniejszy. Prawie 1/3 firm chce zatrudniać

6 września 2016, 12:31 | Aktualizacja: 06.09.2016, 12:32
Źródło:ISBnews
praca, rekrutacja, bezrobotny

praca, rekrutacja, bezrobotnyźródło: ShutterStock

Niemal 30% firm planuje procesy rekrutacyjne jeszcze w 2016 roku, wynika z najnowszych badań Work Service. Deklaracje dotyczą chęci zatrudnienia pracowników głównie w sektorze usług i produkcji przemysłowej.

Reklama

Reklama

"Polski rynek pracy zaczyna się kurczyć, co przy rekordowo niskich poziomach bezrobocia i rosnących potrzebach rekrutacyjnych jest jeszcze bardziej widoczne. Ten proces w głównej mierze jest związany ze zmianami demograficznymi, które są dodatkowo wzmacniane przez emigrację zarobkową. Z danych GUS wynika, że już niemal 2,4 mln Polaków przebywa za granicą. W tym samym czasie pojawiają się trudności z obsadzaniem miejsc pracy w naszym kraju. Pracodawcy zaczynają mieć problemy z dostępnością kadr nawet na stanowiska niewymagające doświadczenia i kompetencji. Dzieje się tak mimo, że nadal ponad milion osób w Polsce jest bezrobotnych" - powiedział pełnomocnik zarządu Work Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

Struktura bezrobotnych wskazuje, że większość osób pozostających bez pracy to osoby długotrwale bezrobotne.

"Dlatego też, jednym z kluczowych wyzwań dla polskiej gospodarki w nadchodzących latach będzie skuteczne przywracanie na rynek pracy osób długotrwale pozostających bez zatrudnienia. Szczególnie, że dotychczas tylko 31% bezrobotnych było objętych jakąkolwiek formą wsparcia" - skomentował wiceprezes Krajowego Centrum Pracy Grzegorz Tokarski, także cytowany w komunikacie.

Resort pracy podał wcześniej, że w czerwcu 2016 r. na 1 392 460 osób bezrobotnych, to 791 076 osób pozostających bez pracy ponad 12 miesięcy, czyli 65,81% ogół bezrobotnych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lipca 2016 r. wyniosła 8,6%, tj. spadła o 0,2 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca. W lipcu 2015 r. stopa ta wyniosła 10%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lipca br. wyniosła 1 361,5 tys. wobec 1 392,5 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 585,7 tys. przed rokiem.  

>>> Czytaj też: Polska wśród liderów wzrostu PKB. Eurostat podał dane za II kw. [INFOGRAFIKA]

Reklama

Reklama

  • lipszyc(2016-09-06 13:13) Odpowiedz 20

    Demografia ujmuje nam -250 tys. ludzi rocznie. Gospodarka tworzy ok. 200 tys. nowych etatów. Czyli ok. 450 tys. znajduje pracę. W tym tempie latem 2019 r. nie będzie już kompletnie nikogo wolnego do pracy. Zakładam oczywiście zerową emigrację i imigrację. Padaka. Wiele biznesów po prostu się zamknie z powodu galopujących kosztów pracy. Z korzyścią dla wszystkich.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze