Obie firmy, które mają swoje siedziby w Szwecji, ogłosiły ten plan w oddzielnych komunikatach. Podkreślają w nich, że w przyszłości planują zwiększać zatrudnienie spółki, które w średniej perspektywie ma wynieść ponad 600 osób.

Volvo i Autoliv informują, że siedziba firmy będzie się znajdować w mieście Goeteborg w południowo-zachodniej Szwecji. Będą tam prowadzone prace nad zaawansowanymi systemami wspomagania kierowcy (ADAS) i technologią autonomicznej jazdy (AD), które będą następnie wykorzystywane w samochodach Volvo. Opracowane tam rozwiązania będą też sprzedawane przez Autoliv innym koncernom z branży motoryzacyjnej. Czerpane z tego zyski zostaną podzielone między obie firmy - podkreślono w komunikacie.

W zeszłym miesiącu Volvo poinformowało o nawiązaniu wartego 300 mln dolarów partnerstwa z amerykańskim koncernem Uber. Na jego mocy producent motoryzacyjny ma dostarczyć jesienią br. Uberowi 100 samochodów XC90 w wersji samosterującej się, które zostaną wykorzystane do świadczenia usług przewozu osób. Volvo zapowiedziało też, że zatrudni ok. 400 inżynierów, którzy będą pracować nad rozwojem technologii autonomicznej jazdy - główne prace mają się koncentrować na oprogramowaniu.

Firma tworzona przez Volvo i Autoliv ma zacząć działać na początku przyszłego roku. Podmioty zakładają, że pierwsze produkty ADAS będą dostępne w sprzedaży w 2019 roku, a technologia autonomicznej jazdy do 2021 roku. (PAP)

lm/ gma/