statystyki

W.Brytania: Media: kara 5,5 roku więzienia dla Anjema Choudary'ego

6 września 2016, 16:31 | Aktualizacja: 06.09.2016, 17:31
Źródło:PAP
Działający w W. Brytanii radykalny imam Anjem Choudary, którego dziennik "Guardian" nazwał "kaznodzieją nienawiści", usłyszał we wtorek wyrok 5,5 roku pozbawienia wolności za wspieranie Państwa Islamskiego (IS) - podała telewizja Sky News.

Reklama

Reklama

W lipcu ława przysięgłych w sądzie w Londynie uznała Choudary'ego za winnego wspierania IS, a także nawoływania do składania przysiąg na wierność przywódcy IS Abu Bakrowi al-Bagdadiemu. Podkreślano wtedy, że mężczyźnie groziła kara 10 lat pozbawienia wolności.

Imam złożył przysięgę wierności IS i w serii publikowanych w internecie apeli wzywał do tego swych wiernych. Wielu jego zwolenników było łączonych z działaniami o charakterze terrorystycznym na całym świecie - przypomina agencja Reutera.

Choudary nie przyznaje się do winy i przedstawia się "jako wykładowca szariatu", który oferuje jedynie "islamską perspektywę". Jego zdaniem oskarżenia brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości mają charakter polityczny.

Reuters przypomina, że w przeszłości Choudary nie chciał potępić osób odpowiedzialnych za przeprowadzenia zamachów bombowych w Londynie z 2005 roku. Z uznaniem wypowiadał się o zamachowcach, którzy przeprowadzili ataki w USA 11 września 2001 roku. Opowiadał się też za przekształceniem Pałacu Buckingham w meczet. Mimo to wcześniej nie był oskarżany o działalność terrorystyczną i wielokrotnie był zapraszany do rozmów przez brytyjskie media, np. telewizję BBC. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze