statystyki

Szydło w Krynicy: jeśli UE się nie zmieni, będzie organizacją schyłkową

6 września 2016, 19:04 | Aktualizacja: 06.09.2016, 19:09
Źródło:PAP
Premier Beata Szydło podczas sesji plenarnej "Środkowa i Wschodnia Europa - czy możemy mówić jednym głosem?".

Premier Beata Szydło podczas sesji plenarnej "Środkowa i Wschodnia Europa - czy możemy mówić jednym głosem?".źródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

UE dla nas jest zbyt wielką wartością, aby pozwolić, że zostanie zmarnowana; jeśli UE nie zmieni się, będzie organizacją schyłkową – powiedziała we wtorek podczas panelu w Krynicy-Zdroju premier Beata Szydło. Podkreśliła, że Unia musi zacząć reprezentować interesy Europejczyków, a nie elit.

Reklama

Reklama

W panelu zatytułowanym "Europa środkowa i wschodnia czy może mówić jednym głosem" udział wzięli premierzy Grupy Wyszehradzkiej i premier Ukrainy.

Zdaniem Szydło, V4 jest często postrzegana przez inne kraje UE jako "grono niepokornych". "Jesteśmy jednak grupą otwartą na dyskusje. To nie jest tak, że wszyscy mamy takie samo zdanie we wszystkich sprawach, ale umiemy wypracować kompromis i mówić jednym zdaniem" - dodała.

Premier podkreśliła, że "UE dla nas jest zbyt wielką wartością, aby pozwolić, że zostanie zmarnowana". "Jeśli nie zmieni się, UE będzie organizacją schyłkową" - powiedziała Szydło.

Jej zdaniem, UE musi zacząć reprezentować interesy Europejczyków, a nie elit. "Musi zapewnić pracę i godne wynagrodzenia, musimy mówić o wspólnych inwestycjach, zacząć myśleć, jak łączyć państwa. Być może trzeba zacząć mówić o zmianach traktatów. Nie boimy się o tym mówić" - zaznaczyła.

Powiedziała, że V4 wie, w jakich kierunkach powinny pójść zmiany w UE. Wymieniła wśród nich m.in. większą rolę parlamentów narodowych i skupienie się na sprawach obywateli. Natomiast - zdaniem premier - Komisja Europejska nie powinna zajmować się polityką, tylko realizować programy. (PAP)

>>> Polecamy: Największa nadwyżka handlowa na świecie? Niemcy idą na kolejny rekord

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze