statystyki

Rosja: Putin zapowiedział powrót do indeksacji emerytur w 2017 roku

6 września 2016, 21:27 | Aktualizacja: 06.09.2016, 21:32
Źródło:PAP
Prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu we wtorek z przedstawicielami rządzącej partii Jedna Rosja zapowiedział powrót w 2017 roku do indeksacji emerytur, zgodnej z poziomem inflacji w roku 2016. Ocenił, że inflacja wyniesie 5,7-5,9 procent na koniec roku.

Reklama

Reklama

"Jeśli chodzi o następne indeksacje, w 2017 roku i później, będziemy dążyć do pełnoformatowej indeksacji" - oświadczył Putin.

Wcześniej we wtorek premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że "jest nadzwyczaj ważne, by w przyszłym roku nastąpił powrót do zwykłego trybu indeksacji emerytur". Szef rządu zastrzegł, że decyzje w tej sprawie będzie podejmować już nowy parlament. 18 września w Rosji odbędą się wybory do niższej izby parlamentu - Dumy Państwowej.

Putin na spotkaniu z deputowanymi frakcji Jednej Rosji w odchodzącej Dumie przekonywał, że ministrom nie chodzi o to, by "nie dodać czegoś obywatelom". Podkreślił też, że niedawna decyzja o jednorazowej wypłacie zamiast indeksacji emerytur dotyczy również pracujących emerytów. Jednorazowa wypłata kosztować będzie budżet ok. 200 mld rubli (ok. 3,1 mld dolarów).

Rząd Rosji postanowił w sierpniu, że nie będzie w tym roku zapowiadanej drugiej indeksacji emerytur, a zastąpi ją jednorazowa wypłata w styczniu 2017 r. w kwocie 5 tys. rubli (77,5 dol.). Emerytom w Rosji świadczenia podwyższono w tym roku jednokrotnie - o 4 proc. w lutym br. Po tej indeksacji miała nastąpić druga, której poziomu nie określono. Inflacja na koniec 2015 r. wyniosła 12,9 proc.

W styczniu br. były minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin oceniał, że indeksacja do poziomu inflacji ok. 12 proc. wymagałaby wydatków z budżetu na poziomie 660 mld rubli (ok. 10,2 mld dolarów). Kudrin mówił wówczas, że przy utrzymaniu się niskich cen ropy druga indeksacja emerytur nie będzie możliwa.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Reklama

Reklama

  • krysztofiak(2016-09-06 21:53) Odpowiedz 00

    http://pl.blastingnews.com/swiat/2016/09/rosja-kreuje-iluzje-swojej-sily-gospodarczej-czy-jesienia-dojdzie-do-kataklizmu-001103565.html Grecki krach w rosyjskim kontekście Politycy strefy euro zapowiadają, że na spotkaniu w Bratysławie we wrześniu 2016 r. zostanie podjęta decyzja o zaniechaniu udzielania pomocy Grecji. Bez europejskiej kroplówki, grecka gospodarka załamie się. Rząd w Atenach ogłosi swoją niewypłacalność. Taki ruch uderzy w największe niemieckie banki, których giełdowe kursy we Frankfurcie szorują blisko historycznych dołków. W sytuacji zawirowań na europejskim rynku finansowym, inwestorzy zaczną szybko wycofywać się z moskiewskiej giełdy. Czy #Rosja posiada tak duże rezerwy walutowe, aby zniwelować spadek wartości rubla oraz dołowanie giełdy? Jaki scenariusz obstawia Obama? Podczas szczytu G20 w Chinach, spotkanie Obamy z Putinem nie doprowadziło do przełomu w kwestii Syrii. Kilka dni wcześniej amerykańska administracja nałożyła nowe sankcje gospodarcze na kraj Putina, które mają uderzać przede wszystkim w budowę mostu łączącego Krym i Rosję. Umacnianie się Rosjan na Krymie i wschodnich terenach Ukrainy, burzy koncepcję budowy infrastruktury przesyłowej gazu i ropy z Zatoki Perskiej do krajów środkowej i wschodniej Europy, przy amerykańskiej asyście. W kontekście syryjskiego uporu Putina nie jest wykluczone, że Obama zarządzi w odpowiednim momencie masowe wycofywanie kapitału z moskiewskiej giełdy. Rynkowe ceny ropy niestety utrzymują się na bardzo niskim poziomie z tendencją zniżkową. Czy więc Amerykanie przejdą po zwycięstwie Hilary Clinton w jesiennych wyborach do zadania ostatecznego ciosu Putinowi.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze