statystyki

Kluza: Udział krajowego kapitału w polskim sektorze bankowym jest wciąż zbyt mały

8 września 2016, 09:30 | Aktualizacja: 08.09.2016, 09:34
Źródło:ISBnews
Warszawa

Warszawaźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Udział krajowego kapitału w polskim sektorze bankowym jest wciąż zbyt mały, zatem konsolidacja w sektorze to tylko jeden z kierunków. Takie podmioty jak banki spółdzielcze, czy działające na mocnych podstawach SKOK-i powinny wzmacniać swoją pozycję, uważa p.o. prezesa BOŚ Banku Stanisław Kluza.

Reklama

Reklama

"W Polsce zdecydowanie za małą rolę odgrywa kapitał krajowy - istotna jest także obecność w sektorze bankowym podmiotów o charakterze spółdzielczym, dlatego tutaj podpowiadałbym rozwój różnych spółdzielczych form kredytowo-depozytowych" - powiedział Kluza w rozmowie z ISBnews w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Podkreślił, że gospodarki wysoko rozwiniętych państw w Unii Europejskiej mają przewagę tzw. kapitału macierzystego. Polska ma te proporcje odwrócone.

W ocenie Kluzy, proces przejmowania banków z kapitałem zagranicznym przez krajowe podmioty wydaje się zatem dobrym pomysłem. 

"W perspektywie kilku, czy kilkunastu lat może pojawić się oczywiście pytanie o dawcę kapitału. Na taki proces należy jednak patrzeć bardziej perspektywicznie szerzej, niż tylko przez pryzmat pojedynczego przejęcia. Istotna jest kwestia trwałości i zdolności do generowania zysków oraz podnoszenia kapitałów w razie takiej potrzeby, jak również trwałego budowania pozycji polskich instytucji finansowych. Docelowo korzyści odniesie cała gospodarka - banki działające lokalnie lepiej rozumieją potrzeby krajowych firm, a co za tym idzie - efektywniej wspierają biznes" - powiedział Kluza.

Wskazał także, iż patrząc na rozwój rodzimych instytucji finansowych nie można również zapominać o roli regulatora rynku, jego działaniach i kompetencjach.

"I tu nie chodzi nawet o to, czy regulacje będą mniej lub bardziej restrykcyjne, a o to, czy krajowe organy nadzoru zachowają odpowiedni poziom niezależności. Mimo toczących się procesów integracyjnych w Unii Europejskiej, warto pamiętać o tym, że każdy kraj ma trochę inne kształty swoich cykli koniunkturalnych, odmienną sytuację makroekonomiczną, inaczej zbudowane fundamenty rynku kapitałowego, bankowego. Te odmienności skutkują pewną koniecznością większego zindywidualizowania tzw. podejścia nadzorczego" - podkreślił Kluza.

Jego zdaniem, z tego punktu widzenia polski sektor bankowy potrzebuje większego umocowania do działań nadzoru krajowego w stosunku do oddziaływania nadzoru europejskiego.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A. 

>>> Czytaj też: Repolonizacji ciąg dalszy. PKO BP jako jedyny chce przejąć Raiffeisen Polbank

Reklama

Reklama

  • wolves(2016-09-08 10:37) Odpowiedz 01

    A dlaczego ten pan jedynie pełni obowiązki prezesa banku? Nie ma jeszcze zgody KNF? Przecież to były przewodniczący KNF! Czyżby jego kompetencje do zarządzania bankiem komercyjnym były wątpliwe? Faktem jest, że szefem KNF był z nadania PiS, dla którego nie matura, lecz chęć szczera.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze