statystyki

Magazyny zapchane, ale wciąż tanie

8 września 2016, 20:40
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Rozwój zasobów powierzchni magazynowych w Polsce

Rozwój zasobów powierzchni magazynowych w Polsceźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rynek ma za sobą najlepsze półrocze w historii. Według danych firmy doradczej JLL właściciele takich powierzchni wynajęli w tym czasie rekordowe 1,3 mln mkw., z czego 67 proc. przypadało na nowe umowy najmu.

Reklama

Reklama

Magazynową hossę napędza m.in. rozwój krajowych przedsiębiorstw i firmy międzynarodowe, które chętnie umieszczają u nas magazyny obsługujące Europę Zachodnią, kraje skandynawskie i Europę Środkowo-Wschodnią. Sprzyjającymi czynnikami są również dostępność oraz niski koszt finansowania inwestycji.

– Tak długo, jak stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie, a instytucje finansujące oraz fundusze inwestycyjne będą miały zaufanie do inwestowania w Polsce, tak długo deweloperzy będą budować kolejne obiekty – wskazuje Przemysław Ciupek z JLL. Efekt wysokiego popytu to m.in. rekordowo niski wskaźnik powierzchni niewynajętej – 6,1 proc. Jednocześnie deweloperzy coraz odważniej inwestują w magazyny, które nie mają umów umowami najmu. W połowie roku stanowiły one już ponad połowię wszystkich budowanych w Polsce. Krzysztof Kienorow z agencji Colliers wskazuje, że związane z tym ryzyko firmy ograniczają łączeniem w nowych obiektach powierzchni budowanej dla konkretnego najemcy z powierzchnią spekulacyjną.

Czynsze na rynku powierzchni magazynowych

Czynsze na rynku powierzchni magazynowych

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Duża aktywność najemców na razie nie podbija czynszów za magazyny. To skutek m.in. konkurencji między deweloperami i pojawiania się na rynku nowych, atrakcyjnych lokalizacji oraz stabilnych kosztów budowy. Połączenie wszystkich tych czynników powoduje, że segment ten przynosi obecnie inwestorom całkiem atrakcyjne zwroty. Specjaliści wskazują, że na wynajmie magazynów można osiągnąć w skali roku średnią rentowność w granicach ok. 6–6,5 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

  • ok(2016-09-08 21:19) Odpowiedz 50

    Polska powinna wykozystywac swoje polozenie geograficzne, Logistyka to dobry kierunek rozwoju dla polski :) Dobry artykul aby uzmyslowic nasz potencjal.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze