Właśnie ze względu na hałas, mieszkanie w pobliżu dużego lotniska może być bardzo uciążliwe. Może także zagrażać zdrowiu, bowiem jak dowiedli brytyjscy naukowcy, ciągłe narażenie na wysoki poziom hałasu prowadzi do zwiększenia poziomu hormonu stresu. To z kolei wpływa na zwiększone ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko udaru oraz chorób sercowo-naczyniowych. Polskie lotniska nie są wprawdzie tak duże i nie przyjmują tylu samolotów, co wykorzystane w badaniach lotnisko Heathrow w Londynie, jednak hałas w ich pobliżu również jest spory.

Największy w Polsce jest stołeczny port lotniczy na Okęciu, czyli Lotnisko Chopina w Warszawie. W ubiegłym roku obsłużył on ponad 11,2 mln osób. Drugie pod tym względem było krakowskie lotnisko im. Jana Pawła II. Różnica była jednak znaczna, ponieważ w Balicach obsłużono o 7 mln pasażerów mniej. Z kolei będący na trzeciej pozycji Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zdołał obsłużyć 3,7 mln pasażerów.

Biorąc pod uwagę wymienione miasta okolice lotniska są najmocniej zaludnione w Warszawie. Dlatego w pobliżu znaleźć można zarówno domki jednorodzinne, jak i wiele budynków wielorodzinnych. Z kolei w okolicy lotnisk znajdujących się w dwóch pozostałych miastach przeważa zabudowa jednorodzinna, która dodatkowo nie jest intensywna. W Gdańsku jednak w ostatnim czasie w pobliżu portu lotniczego powstają także nowe osiedla mieszkaniowe.

Jak pokazuje poniższe zestawienie, mimo że lokalizacja mieszkań i domów w pobliżu lotnisk ma zdecydowanie więcej wad niż zalet, ich ceny ofertowe nie są wcale niższe od podobnych lokali w innej lokalizacji – zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. Mieszkania, mimo iż położone z dala od centrum, osiągają ceny w przeliczeniu na 1 m2, które zbliżają się do średniej ceny w mieście lub nawet ją przekraczają. Podobnie jest z domami, które dodatkowo często są oferowane w mniej pożądanej zabudowie bliźniaczej.
Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań i domów położonych w pobliżu trzech największych lotnisk w Polsce, serwis Otodom.pl, wrzesień 2016

Autorzy:

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.