statystyki

„Cicha i spokojna okolica” z samolotem w tle. Ile kosztują nieruchomości przy lotniskach?

9 września 2016, 05:55
Źródło:RynekPierwotny.pl
Tabela 1

Tabela 1źródło: Materiały Prasowe

Dźwięk, który towarzyszy startowaniu lub lądowaniu dużych samolotów pasażerskich z pewnością nie należy do najcichszych. Dodatkowo, nie jest on słyszalny jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, ale też w odległości przekraczającej nawet 5 km, zwłaszcza na drodze startowej samolotów.

Reklama

Reklama

Właśnie ze względu na hałas, mieszkanie w pobliżu dużego lotniska może być bardzo uciążliwe. Może także zagrażać zdrowiu, bowiem jak dowiedli brytyjscy naukowcy, ciągłe narażenie na wysoki poziom hałasu prowadzi do zwiększenia poziomu hormonu stresu. To z kolei wpływa na zwiększone ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko udaru oraz chorób sercowo-naczyniowych. Polskie lotniska nie są wprawdzie tak duże i nie przyjmują tylu samolotów, co wykorzystane w badaniach lotnisko Heathrow w Londynie, jednak hałas w ich pobliżu również jest spory.

Największy w Polsce jest stołeczny port lotniczy na Okęciu, czyli Lotnisko Chopina w Warszawie. W ubiegłym roku obsłużył on ponad 11,2 mln osób. Drugie pod tym względem było krakowskie lotnisko im. Jana Pawła II. Różnica była jednak znaczna, ponieważ w Balicach obsłużono o 7 mln pasażerów mniej. Z kolei będący na trzeciej pozycji Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zdołał obsłużyć 3,7 mln pasażerów.

Biorąc pod uwagę wymienione miasta okolice lotniska są najmocniej zaludnione w Warszawie. Dlatego w pobliżu znaleźć można zarówno domki jednorodzinne, jak i wiele budynków wielorodzinnych. Z kolei w okolicy lotnisk znajdujących się w dwóch pozostałych miastach przeważa zabudowa jednorodzinna, która dodatkowo nie jest intensywna. W Gdańsku jednak w ostatnim czasie w pobliżu portu lotniczego powstają także nowe osiedla mieszkaniowe.

Jak pokazuje poniższe zestawienie, mimo że lokalizacja mieszkań i domów w pobliżu lotnisk ma zdecydowanie więcej wad niż zalet, ich ceny ofertowe nie są wcale niższe od podobnych lokali w innej lokalizacji – zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. Mieszkania, mimo iż położone z dala od centrum, osiągają ceny w przeliczeniu na 1 m2, które zbliżają się do średniej ceny w mieście lub nawet ją przekraczają. Podobnie jest z domami, które dodatkowo często są oferowane w mniej pożądanej zabudowie bliźniaczej.
Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań i domów położonych w pobliżu trzech największych lotnisk w Polsce, serwis Otodom.pl, wrzesień 2016

Autorzy:

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Reklama

Reklama

  • Warszawiak(2016-09-09 07:24) Odpowiedz 11

    czy to była "anal iza" na zamówienie PPL ?

  • obynigdy(2016-09-09 13:19) Odpowiedz 10

    Szaleńcy z Gdyni, chcieli lotniska pasażerskiego położonego przy samym mieście.

  • minusy(2016-09-09 16:53) Odpowiedz 00

    hałas,spaliny i radary

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze