statystyki

Metan z węgla kamiennego. PGNiG rozpoczęło nowatorski projekt

8 września 2016, 14:04 | Aktualizacja: 08.09.2016, 14:09
Źródło:ISBnews
PGNiG

PGNiGźródło: Materiały Prasowe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozpoczęło prace wiertnicze w woj. śląskim (Gilowice) celem pozyskania metanu z węgla kamiennego, poinformowała spółka.

Reklama

Reklama

Nowatorski projekt spółka realizuje z realizuje wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym.

"PGNiG SA rozpoczęło próbę pozyskania metanu z pokładów węgla kamiennego w Gilowicach (woj. śląskie). Przez najbliższe tygodnie spółka będzie prowadzić prace wiertnicze w otworach Gilowice-1 i Gilowice-2H. Następnie wykona szczelinowanie hydrauliczne oraz testy potwierdzające dostępność metanu w złożu. Wyniki poznamy w połowie 2017 r." - czytamy w komunikacie.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił, że w całym procesie pozyskiwania metanu zostanie wykorzystana technologia szczelinowania, używana podczas poszukiwania złóż gazu w łupkach.

"Obecnie w naszym kraju wydobywany jest jedynie tzw. coal mine methane (CMM), czyli metan uwalniany z pokładów węgla podczas eksploatacji górniczej. Nie ma on jednak większego wpływu na rynek gazowy w Polsce. Aby na większą skalę wykorzystać dostępne zasoby, zdecydowaliśmy o wypróbowaniu w Gilowicach technologii coal bed methane (CBM), czyli metody polegającej na wydobyciu gazu jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji węgla" - wyjaśnił Woźniak, cytowany w komunikacie.

Pozyskane w ramach tego projektu dane mogą stanowić podstawę do rozpoczęcia eksploatacji metanu z pokładów węgla na skalę przemysłową oraz zmniejszyć emisję metanu do atmosfery, co ma istotne znaczenie dla redukcji skutków efektu cieplarnianego, podkreśliła spółka.

Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym znajduje się 170 mld m3 metanu, który można wydobyć metodą CBM. Na świecie jest to obecnie jeden z podstawowych sposobów eksploatacji alternatywnych źródeł energii. Stosuje się go m.in. w USA (blisko 50 mld m3 rocznie), Australii, Kanadzie, Chinach i Indiach, wskazano także w materiale.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

>>> Czytaj też: Ursus uruchomi największą w Polsce drukarkę 3D

Reklama

Reklama

  • aa(2016-09-11 08:25) Odpowiedz 10

    Takie wydobywanie metanu można potraktować jak zabieg higieniczny zmniejszający ryzyko przyszłych wybuchów gazu podczas wydobycia węgla, oraz jako procedura chroniąca środowisko naturalne, bo samoistnie wydobywający się gaz migruje do atmosfery dając efekt cieplarniany. Swoją drogą daje to większą niezależność energetyczną, pozwala doskonalić techniki wiertnicze i generuje trochę miejsc pracy. Możliwe, ze zasoby okażą się wieksze od prognozowanych.

  • dsd(2016-09-08 21:23) Odpowiedz 10

    Tego juz probowali niemcy w drugiej wojnie swiatowej, robili paliwo syntetyczne z wegla, gaz tez, problem w tym ,ze to malo efektywne energetycznie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze