statystyki

Hollande: Laickość i islam są do pogodzenia

8 września 2016, 14:25 | Aktualizacja: 08.09.2016, 14:26
Źródło:PAP
Francois Hollande

Francois Hollandeźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Balint Porneczi

Prezydent Francji Francois Hollande ocenił w czwartek, że laickość i islam są do pogodzenia we Francji zgodnie z istniejącym już prawem. Przemówienie prezydenta odebrano jako zawoalowaną zapowiedź ubiegania się o drugą 5-letnią kadencję szefa państwa.

Reklama

Reklama

"W idei laickości nic nie przeciwstawia się praktykowaniu islamu we Francji, o ile odbywa się to zgodnie z prawem" - powiedział socjalistyczny prezydent w blisko godzinnym przemówieniu wygłoszonym na konferencji poświęconej "demokracji przeciw terroryzmowi".

"Czy islam może się dostosować do laickości, tak jak wcześniej stało się to z katolicyzmem, wyznaniami reformowanymi czy judaizmem? Oczywiście, że tak" - podkreślił. Tak samo - uznał - Francja "jest gotowa przyjąć religię, której nie przewidziała w takiej skali ponad 100 lat temu". Chodzi o ustawę o oddzieleniu Kościołów od państwa z 1905 roku, która do dziś jest jednym z filarów Republiki.

"Jedyną drogą, która jest skuteczna, jest droga państwa prawa" - powiedział Hollande. I przypomniał, że pierwszymi ofiarami terroryzmu islamskiego byli sami muzułmanie w krajach arabskich, ponadto znaleźli się oni wśród ofiar dżihadystycznych zamachów we Francji.

Nawiązując do pojawiających się na prawicy apeli o ustawowy zakaz noszenia burkini - czyli szczelnie okrywającego niemal całe ciało stroju plażowego dla muzułmanek - Hollande sprzeciwił się uchwalaniu doraźnych przepisów temu poświęconych.

Skrytykował też liderów politycznych, którzy w trwającej we Francji debacie o tożsamości i imigracji "przelicytowują się, by lepiej odróżnić się w swoich obozach". Ich ostre reakcje i daleko idące postulaty w odpowiedzi na ataki dżihadystów uznał za zagrożenie dla francuskiego modelu społecznego.

Hollande zapowiedział także, że "w nadchodzących miesiącach i nadchodzących latach" nie pozwoli zepsuć wizerunku kraju. Odebrano to jako najwyraźniejszą dotąd wskazówkę z jego ust, że zamierza ubiegać się o kolejną kadencję na stanowisku prezydenta.

Wybory prezydenckie odbędą się w kwietniu i maju przyszłego roku. Hollande, któremu często wytyka się brak zdecydowania, wciąż nie sprecyzował, czy będzie kandydował. Zapowiada, że zdeklaruje się w grudniu. 88 proc. Francuzów nie chce, by krytykowany zewsząd prezydent ubiegał się o reelekcję - wynika z ogłoszonych w środę rezultatów sondażu ośrodka Elabe dla telewizji BFMTV.

>>> Czytaj też: Islam jest utopijnie demokratyczny, ale zabójczo nieskuteczny ekonomicznie [OPINIA]

Reklama

Reklama

 • Eltor(2016-09-08 15:51) Odpowiedz 180

  "W idei laickości nic nie przeciwstawia się praktykowaniu islamu we Francji, o ile odbywa się to zgodnie z prawem". I tak ten pajac pokazał, że nic nie rozumie. Dla muzułmanina prawo pochodzi od Allaha i TYLKO od Allaha. Prawa ludzkiego można przestrzegać, ale tylko wtedy, gdy nie stoi w sprzeczności z prawem Allaha. Tak więc Francji życzę powodzenia z takim niezrozumieniem tematu.

 • Gość(2016-09-08 16:45) Odpowiedz 90

  To niech jedzie do Afganistanu i tam im wytłumaczy.

 • JJ(2016-09-08 18:01) Odpowiedz 80

  Hollande to ignorant, ktorego nic nie przekona, ze biale jest biale, a czarne czarne. Oczywiscie o fundamentach Islamu, o agresywnej, wrogiej i cynicznej retoryce Koranu i Hadisow, Hollande nie ma pojecia - on gada tak, bo ten tok myslenia pasuje do jego skrzywionego, lewackiego swiatopogladu i programu politycznego.

 • Tomek(2016-09-08 16:42) Odpowiedz 80

  Bedzie sie odbywac zgodnie z prawem-SZARIACKIM.

 • Visjoner(2016-09-08 21:30) Odpowiedz 50

  Spytasz w Polsce czy we Francji: Kim jestes? Moze uslyszysz" Polakiem, nauczycielem, lekarzem, mechanikiem. Spytasz w Syrii, Maroku, Arabii: - MUZULMANINEM! I niech sobie tego konsekwencje wszyscy durni politycy europejscy wbija do glowy! Francuskie prawo to oni maja... - no na pewno nie na pierwszym miejscu.

 • ee(2016-09-08 21:14) Odpowiedz 50

  Niech Hollande pokaże przykład kraju który pogodził laickość z tą religią. Turcja próbowała ale obecnie państwo świeckie jest tam niszczone za zgodą znacznej części społeczeństwa.

 • Kolo-dud(2016-09-08 21:24) Odpowiedz 10

  Odezwal sie naczelny mufti :))

 • nh(2016-09-08 22:14) Odpowiedz 10

  wielki blad olac nigdy nie pogodzisz oland

 • @@@(2016-09-09 08:51) Odpowiedz 00

  Francois i Angela pasują do siebie. ------------Obok wdzięku i urody - wielka "mądrość" ...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze