statystyki

Belgia: Guy Verhofstadt negocjatorem PE ds. Brexitu

8 września 2016, 16:04 | Aktualizacja: 08.09.2016, 16:21
Źródło:PAP
Były premier Belgii i lider liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt poinformował w czwartek na Twitterze, że został mianowany negocjatorem PE ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. PE naciska na szybki wniosek Londynu ws. Brexitu.

Reklama

Reklama

"To zaszczyt zostać mianowanym głównym negocjatorem ds. Brexitu z ramienia Parlamentu Europejskiego, który odegra centralną rolę w porozumieniu wynikającym z art. 50 Traktatu UE i całym przyszłym porozumieniu między UE a Zjednoczonym Królestwem" - napisał Verhofstadt.

Będzie on drugim Belgiem na wysokim stanowisku w ekipie negocjującej z Londynem: jego rodak i były rzecznik prasowy Didier Seeuw został wyznaczony na negocjatora z ramienia Rady Europejskiej. Komisja Europejska mianowała swoim negocjatorem byłego szefa MSZ Francji i wieloletniego unijnego komisarza Michela Barniera.

Na razie nie jest jasne, która z unijnych instytucji - i osobistości je reprezentujących - będzie miała decydujące słowo w negocjacjach z Brytyjczykami. Rozpoczną się one, gdy rząd premier Theresy May zdecyduje się złożyć wniosek o wystąpienie z UE przewidziany w art. 50 Traktatu UE, co jednak nie nastąpi w tym roku - zapowiada Londyn.

Parlament Europejski - podobnie jak pozostałe unijne organy - wezwał Wielką Brytanię do szybkiego skorzystania z art. 50, by zakończyć okres niepewności wywołany referendum w sprawie Brexitu z czerwca. Eurodeputowani przypomnieli, że PE będzie musiał wyrazić zgodę na wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE.

AFP przypomina, że Verhofstadt, który jest europejskim federalistą, bywał wymieniany jako kandydat do fotela przewodniczącego Komisji Europejskiej. W 2004 roku nim nie został m.in. na skutek sprzeciwu Brytyjczyków, którzy mieli mu za złe krytykowanie wywołania wojny w Iraku w 2003 roku. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze