statystyki

Finlandia: Protest w Helsinkach przeciwko zaostrzeniu polityki azylowej

8 września 2016, 17:48 | Aktualizacja: 08.09.2016, 18:07
Źródło:PAP
Około trzystu ubiegających się o azyl migrantów i solidaryzujących się z nimi Finów protestowało w czwartek w Helsinkach przeciwko zaostrzeniu przez ten kraj polityki azylowej.

Reklama

Reklama

Według Fińskich Służb Imigracyjnych Afganistan, Irak i Somalia to w dużej mierze kraje bezpieczne, do których migranci mogliby powrócić. W maju służby te informowały, że uchodźcy nie byliby w tych krajach zagrożeni.

W Finlandii mogłyby pozostać tylko te osoby ubiegające się o azyl, które udowodniłyby, że im osobiście grozi niebezpieczeństwo.

"Stop deportacjom", "Afganistan jest bezpieczny dla terrorystów" - brzmiały niektóre hasła na transparentach niesionych przez protestujących przed siedzibą służb migracyjnych. "Ktoś powinien pooglądać wiadomości...Nie wiem, dlaczego mówią, że obecnie w Afganistanie jest dobrze" - żalił się jeden z demonstrantów. "Nigdy nie pomyślałbym, że mógłbym wrócić do domu" - mówił mężczyzna pochodzący z Bagdadu.

Po wprowadzeniu nowych wytycznych Fińskie Służby Imigracyjne odrzuciły ponad 75 procent wniosków azylowych od migrantów z Iraku; wcześniej odsetek odmów wynosił 30 proc. Prawie dwie trzecie osób ubiegających się o azyl w Finlandii pochodzi z Iraku.

W zeszłym roku ponad milion migrantów i uchodźców przybyło do Europy, uciekając przed wojnami i biedą z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Około 32 tys. przybyło do Finlandii. W reakcji na to rząd tego kraju i innych państw nordyckich odpowiedział wzmocnieniem polityki migracyjnej.

W Finlandii od jakiegoś czasu zaczęły narastać antyimigranckie nastroje. W środę niewielka grupa osób zorganizowała protest przeciwko nowym przybyszom. Na jednym z transparentów widniało hasło: "Po pierwsze Finlandia". (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze