statystyki

Austria: Szef MSW nie wyklucza przesunięcia drugiej tury wyborów prezydenckich

9 września 2016, 12:35 | Aktualizacja: 09.09.2016, 12:47
Źródło:PAP
Minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Sobotka dopuścił w piątek możliwość przesunięcia wyznaczonej na 2 października drugiej tury wyborów prezydenckich, jeśli nie uda się na czas zastąpić wadliwych kart do głosowania pocztą prawidłowymi.

Reklama

Reklama

Wśród kart odebranych już przez wielu zamierzających głosować pocztą wyborców są i takie, które po ich wypełnieniu i zaklejeniu zaczynają się rozpadać - czego efektem jest utrata urzędowej ważności. Winna jest najprawdopodobniej pracująca na zlecenie MSW drukarnia, która nie zadbała o odpowiednią jakość kleju.

"Jeśli prawidłowe przeprowadzenie wyborów nie jest możliwe z powodu oczywistej niedoróbki technicznej, to moim zadaniem jako najwyższego zwierzchnika władz wyborczych jest natychmiastowe sprawdzenie, czy nie należy ich przesunąć" - głosi pisemne oświadczenie Sobotki.

"Za techniczne niedociągnięcia mogę tylko austriackie społeczeństwo przeprosić" - dodał minister. Według jego rzeczniczki dalsze szczegóły zostaną podane w przyszłym tygodniu.

Jeszcze w czwartek resort spraw wewnętrznych stał na stanowisku, że nie ma prawnych podstaw dla przesunięcia terminu wyborów. Obecnie jednak rząd i główna komisja wyborcza mają najwyraźniej sprawdzić ewentualność nowelizacji rozporządzenia w sprawie terminu - wskazuje austriacka agencja APA.

1 lipca austriacki Trybunał Konstytucyjny nakazał powtórzenie przeprowadzonej 22 maja drugiej tury wyborów prezydenckich, co uzasadnił nieprawidłowościami w przeliczaniu głosów oddanych pocztą w 14 okręgach i przedwczesnym ujawnianiem wyników głosowania.

W drugiej turze kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych Alexandrem Van der Bellenem. 8 czerwca FPOe złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek zaskarżający oficjalny rezultat głosowania.

Uzasadniając wyrok Trybunału jego prezes Gerhart Holzinger oświadczył, że w 14 okręgach wyborczych stwierdzono otwieranie nadesłanych pocztą głosów poza posiedzeniem komisji wyborczej, co oznacza naruszenie przepisów, służących zabezpieczeniu przed manipulacjami wyborczymi.

Wybory trzeba powtórzyć w całej Austrii, gdyż dokonanie tego wyłącznie w okręgach, gdzie wystąpiły nieprawidłowości dotyczące głosowania drogą pocztową, nie byłoby technicznie możliwe. Zdaniem Trybunału powtórzenie wyborów w całym państwie jest niezbędne także z powodu przedwczesnego podawania częściowych wyników głosowania. (PAP)

Reklama

Tagi:rząd, karty

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze