statystyki

Wybory prezydenckie w Uzbekistanie 4 grudnia

9 września 2016, 13:43 | Aktualizacja: 09.09.2016, 14:03
Źródło:PAP
Wybory prezydenckie w Uzbekistanie odbędą się 4 grudnia - poinformowała w piątek Centralna Komisja Wyborcza. Rządzący republiką przez 27 lat prezydent Islam Karimow zmarł w ubiegłym tygodniu w następstwie udaru mózgu.

Reklama

Reklama

Partie polityczne będą przedstawiać kandydatów w dniach 30 września - 20 października - powiedział dziennikarzom przewodniczący Komisji Mirza-Ulugbek Abdusalomow.

W czwartek uzbecki parlament powołał premiera Szawkata Mirzijojewa na pełniącego obowiązki prezydenta.

Zgodnie z konstytucją Uzbekistanu obowiązki prezydenta po jego śmierci przejął tymczasowo przewodniczący Senatu, Nigmatilla Juldaszew, który - jak twierdzi źródło w izbie niższej parlamentu, Zgromadzeniu Najwyższym - w czwartek zrezygnował z ich pełnienia.

Analitycy za najbardziej prawdopodobnych następców Karimowa uważają Mirzijojewa, premiera i obecnie p.o. prezydenta oraz wicepremiera Rustama Azimowa.

Islam Karimow przeszedł w czasach radzieckich wszystkie szczeble władzy partyjnej - był pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, gdy wchodził on w skład ZSRR; był też przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR przez kilka miesięcy przed ogłoszeniem przez ten kraj niepodległości w 1991 roku. Stanowisko prezydenta niepodległego kraju sprawował od 29 grudnia 1991 roku.(PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze