statystyki

Tusk zwróci się do krajów UE o pomoc dla Bułgarii ws. migrantów

9 września 2016, 17:25 | Aktualizacja: 09.09.2016, 17:46
Źródło:PAP
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w piątek w Tallinie, że zwróci się do przywódców krajów UE o wysłanie strażników granicznych i wyposażenia do Bułgarii, by pomóc jej w zabezpieczeniu granicy z Turcją przed napływem migrantów.

Reklama

Reklama

"Musimy pokazać, że jesteśmy zdeterminowani i zdolni do radzenia sobie z największymi problemami. Dlatego w przyszłym tygodniu w Bratysławie zaapeluję do wszystkich 27 przywódców, by wysłać konkretne, operacyjne wsparcie do Bułgarii w celu ochrony granicy z Turcją" - powiedział Tusk na konferencji prasowej z premierem Estonii Taavi Roivasem.

Tusk nawiązał w ten sposób do nieformalnego szczytu UE w stolicy Słowacji 16 września, na którym przywódcy 27 krajów (bez Wielkiej Brytanii) mają omówić sytuację i kolejne kroki po czerwcowym referendum w sprawie Brexitu. Przewodniczący RE objeżdża teraz unijne stolice w ramach konsultacji przed tym spotkaniem.

W związku z napływem uchodźców z Turcji w sierpniu bułgarski premier Bojko Borysow podczas rozmów z niemiecką kanclerz Angelą Merkel poprosił o przysłanie pomocy technicznej; wcześniej Bułgaria zwróciła się do unijnej agencji granicznej Frontex o 120 mln euro pomocy finansowej na ochronę granic i o wsparcie osobowe. Do kraju przybyło już stu funkcjonariuszy Frontexu, w tym Polacy. Spodziewana jest jeszcze jedna 100-osobowa grupa, jednak Bułgaria prosiło o co najmniej 300 osób.

Bułgarskie władze od czerwca sygnalizują wzmożony napływ migrantów. Sytuacja w kraju stała się trudniejsza po zamknięciu przez Serbię granicy z Bułgarią, gdzie migranci, jeszcze do niedawna wyjeżdżający na Zachód, zmuszeni są zostawać. Wszystkie ośrodki dla uchodźców w Bułgarii są pełne. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze