statystyki

Problematyczne symbole religijne. Firmy nie wiedzą, co z nimi zrobić

10 września 2016, 21:00
Źródło:MAGAZYN DGP
jarmułka, żyd, żydowski

jarmułka, żyd, żydowskiźródło: ShutterStock

Z uregulowaniem kwestii noszenia symboli religijnych w miejscu pracy nie radzą sobie ani firmy, ani sądy, ani Unia Europejska. Zawsze ktoś czuje się pokrzywdzony.

Reklama

Reklama

Pracownica banku w Łodzi założyła do pracy naszyjnik z małym symbolem gwiazdy Dawida. Gdy biżuterię dostrzegł jeden z klientów, zapytał podniesionym głosem: „Co pani ma na szyi?! Proszę to zdjąć, zdejmij to natychmiast. Pracuje pani w banku, to nie jest miejsce na afiszowanie swojej religijności”. Groził, że złoży skargę na zatrudnioną i dodał: „Nie będzie mnie Żydówka obsługiwać”.

To fragmenty listu, jaki do redakcji portalu Forum Żydów Polskich (FŻP) skierowała jedna z jego użytkowniczek. Sprawą zajął się dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. W korespondencji do FŻP podkreślił, że dyskretne uzewnętrznianie przekonań religijnych w miejscu pracy i noszenie symbolu religijnego (np. w formie naszyjnika) nie narusza praw i wolności innych osób. Powołał się jednocześnie na przepisy kodeksu pracy zabraniające dyskryminacji zatrudnionych (m.in. ze względu na wyznanie) oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Problem jednak w tym, że nietrudno też znaleźć zarówno przepisy, jak i orzeczenia, z których wynika zupełnie odwrotne twierdzenie, tzn. że pracodawca ma prawo wymagać, aby zatrudniony nosił odpowiedni strój służbowy i nie afiszował wyznawanej religii w miejscu pracy. Prawo w tej kwestii jest niejednoznaczne, a interesy pracowników i pracodawców – sprzeczne. Ci pierwsi chcą przecież jedynie realizować swoje prawo wolności wyznania, a drudzy – zadbać o neutralny wizerunek przedsiębiorstwa, aby nie tracić klientów o różnym światopoglądzie lub religii. Pogodzenie tych różnic nie jest łatwe, a zapewne w najbliższym czasie stanie się jeszcze trudniejsze. W dobie uchodźców, ataków terrorystycznych na tle wyznaniowym, zarzutów do polityki multikulti i narastającej niechęci do odmienności coraz więcej pracowników usłyszy zapewne prośbę, aby przed obsługą klientów zdejmowali naszyjnik z gwiazdą Dawida, chrześcijański krzyżyk lub muzułmańską chustę. Bo w przeciwnym razie muszą liczyć się z tym, że ktoś powie do nich: nie będzie mnie obsługiwać muzułmanin/Żyd/chrześcijanin.

Treść całego artykułu można przeczytać w Magazynie DGP oraz tutaj.

Reklama

Reklama

 • Hasta(2016-09-10 21:41) Odpowiedz 68

  Bo w przeciwnym razie muszą liczyć się z tym, że ktoś powie do nich: nie będzie mnie obsługiwać muzułmanin/Żyd/chrześcijanin. -------------------------------------------- Bełkot. Udawanie, że islam, judaizm i chrześcijaństwo to w Polsce równoważne religie. Niektórzy są tu u siebie. Mi akurat wisiorek w kształcie gwiazdy Dawida czy półksięzyca nie przeszkadza ale próba stawiania na równej szali islamu, judaizmu i chrześcijaństwa to idiotyzm

 • Tomek(2016-09-11 09:17) Odpowiedz 40

  Chodzi o dyskrecje-maly wisiorek taki czy inny nikomu nie powinien przeszkadzac-nie popadajmy w przesade ale juz ostentacyjne podkreslanie swojej religi(jak chociazby policjantki-muzulmanaki w chustach na glowie)budzi juz powazne watpliwosci.

 • Prawdziwy Polak(2016-09-11 08:27) Odpowiedz 32

  @Hasta Zgadzam się w pełni z Twoją wypowiedzią. Nie można stawiać w kraju o tradycji i kulturze katolickiej w jednym rzędzie obcych religii - islamu i judaizmu. Poza tym widząc w banku osobę, która mnie obsługuje i manifestuje swoje żydostwo, miałbym mocne wątpliwości co do uczciwości przeprowadzanej transakcji. Też zdenerwowałbym się, tak jak przytoczony w artykule klient.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Eltor(2016-09-11 10:48) Odpowiedz 21

  Historia z d... wyssana, ale problem w mulikulti UE faktycznie występować będzie tym ostrzej, im więcej sobie naściągają najróżniejszych kultur, a wraz z nimi np. religii. W państwach narodowych, jednolitych kulturowo i etnicznie, to jest klasa problemów, które w ogóle nie występują.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze