statystyki

Specjalne getta ekonomiczne. Gdzie dowody na ich skuteczność?

11 września 2016, 12:00
Źródło:MAGAZYN DGP
Zakłady Fiata, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Zakłady Fiata, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomicznaźródło: Wikimedia Commons

W Polsce mamy ich 14. Na świecie są ich tysiące. Mają przyśpieszać rozwój gospodarczy – więc warte są specjalnych przywilejów podatkowych. Tyle że na ich dobroczynność nie ma mocnych dowodów

Reklama

Reklama

Gdy po 1989 r. pod wodzą profesora Leszka Balcerowicza przeorano polski krajobraz gospodarczy, wydawało się, że Gliwice znalazły się na bardzo nieurodzajnym gruncie. Wszyscy wiedzieli, że przemysł wydobywczy, na którym opierała się jego pomyślność, pójdzie w odstawkę i w lokalnej kopalni węgla kamiennego sztygar odgwiżdże niebawem ostatnią zmianę.

Minęło 25 lat. Chociaż kopalnię faktycznie zamknięto, Gliwice to jedno z najprężniej rozwijających się polskich miast – ze sporym budżetem, niewielkim zadłużeniem i bezrobociem oscylującym wokół 5 proc. Proroctwo upadku się nie ziściło. Dlaczego?

Włodarze miejscy mają jedno sztandarowe wyjaśnienie: od 1996 r. w Gliwicach działa specjalna strefa ekonomiczna. Firmy (m.in. General Motors), które tam działają, dają ludziom pracę, a lokalnej gospodarce impuls rozwojowy.

Piękna historia do albumu o ekonomicznym sukcesie Polski. Co więcej, jak jesteśmy nieustannie przekonywani, niejedyna. W Polsce od 20 lat działa 14 specjalnych stref ekonomicznych. Są jednym z głównych sposobów ściągania do Polski zagranicznego kapitału. Firmy inwestujące w ich obrębie w budowę nowych zakładów pracy zwolnione są częściowo z płacenia podatku dochodowego.

Według pierwotnych planów SSE miały zostać zlikwidowane w 2016 r. Zakładano, że do tego czasu nasza gospodarka dojrzeje i okrzepnie. Najwyraźniej jeszcze nie okrzepła – dwukrotnie bowiem przedłużano okres funkcjonowania stref. Mają działać do 2026 r.

Czy to dobrze? Dowiesz się, czytając cały artykuł w Magazynie DGP albo tutaj.

Reklama

Reklama

 • Terminator(2016-09-11 12:09) Odpowiedz 43

  A co będzie po 2026??

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • j(2016-09-12 11:34) Odpowiedz 10

  Wielu ludzi twierdzi, że w SSE firmy nie płacą podatków. Jeśli tak, to skąd Gliwice mają ponad 1,3 mld zł budżetu?

 • dziadek(2016-09-12 08:03) Odpowiedz 01

  uważam, że tylko albo oszuści albo durnie mogą twierdzić że SSE to jest samo dobro. Gdzie równość konkurencji zagwarantowana prawem ( art 32 Konstytucji + Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej), a od kiedy to można dawać innym nie zabierając drugim. To e w SSE tzw inwestorzy otrzymują granty ( patrz choćby ostatnio VW we Wronkach) 400 tys grantu na 1 miejsce pracy, + zwolnienia podatkowe. To tylko oszust albo dureń nie zauważa że by to dać to trzeba zabrać szewcowi, Pani z warzywniaka czy kiosku z gazetami albo pielęgniarce kontraktowej. Reguła jest stara i prosta: nie ma obiadów za darmo. A do tego dochodzi jeszcze aspekt psychologiczny - dotacje demolują przedsiębiorczość zwłaszcza że tzw inwestorzy dostają a plankton gospodarczy (nic obraźliwego a określa jedynie wielkość-rozmiar) ugina się pod ciężarem danin.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze