Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 2,13 proc. i wyniósł 18.085,45 pkt.

S&P 500 spadł o 2,45 proc. do 2.127,81 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 2,54 proc. do 5.125,91 pkt.

Giełda w Stanach zniżkowała najmocniej od czasu ogłoszenia wyników brytyjskiego referendum o Brexicie.

"Myślę, że to jest dobra okazja, żeby uważnie spojrzeć na swoje portfele inwestycyjne i być może je przebudować, gdyż rynek idzie nieco w dół" - powiedział Rob Bartenstein, prezes Kestra Private Wealth Services. Zwraca uwagę, że w tej części roku historycznie zmienność na rynkach jest o 20 do 25 proc. większa.

Największe spadki w USA dotknęły w piątek spółek z sektora nieruchomości oraz użyteczności publicznej.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najmocniej traciły Caterpillar i Boeing.

W piątek w centrum uwagi rynków znajdowały się wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej, którzy zgodnie wskazują na możliwość podwyżek stóp w USA, choć inaczej rozkładają akcenty.

Eric Rosengren, szef Fed z Bostonu, powiedział, iż amerykański bank centralny powinien kontynuować stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej.

W bardziej gołębim tonie wypowiedział się Daniel Tarullo, członek Rady Gubernatorów Fed. Tarullo nie wykluczył możliwości podwyżek stóp w tym roku ale jednocześnie ocenił, iż potrzebuje więcej dowodów na to, by stwierdzić, czy inflacja w USA będzie dalej rosła oraz na to, czy będzie mogła się utrzymać na poziomie 2 proc. Z kolei Rob Kaplan, prezes Fed z Dallas, powiedział, że argumenty za podwyżką uległy wzmocnieniu w ostatnich miesiącach, lecz ścieżka podwyżek musi być bardzo "płaska". W nocy czasu polskiego Kaplan ponownie wystąpi publicznie.

Notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu Fed we wrześniu wynosi 30 proc., a do końca tego roku 59 proc. Rezerwa Federalna zbiera się na posiedzeniu w dniach 20-21 września.

To kolejne w ostatnich dniach jastrzębie sygnały, które płyną na rynki ze strony banków centralnych. Inwestorzy negatywnie odczytywali również czwartkową decyzję EBC o pozostawieniu na dotychczasowym poziomie stóp procentowych oraz braku zmian w parametrach skupu aktywów. Mario Draghi, prezes EBC, ocenił w czwartek, iż na obecną chwilę nie ma konieczności dalszego luzowania ilościowego w strefie euro.

Po wypowiedziach członków Fed umacniał się amerykański dolar, który odrobił poranne straty. Kurs EUR/USD idzie w dół w okolice 1,12.

Dolar zyskiwał także wobec japońskiego jena.

Spadały ceny obligacji na rynkach bazowych. Rentowność niemieckich 10-latek po raz pierwszy od 22 lipca była przez moment dodatnia.

Solidne spadki notowały parkiety w Europie. Niemiecki DAX zniżkował na koniec dnia o 0,95 proc., francuski CAC 40 spadł o 1,12 proc., brytyjski FTSE 100 zanotował spadek o 1,19 proc.

W Europie spadkom przewodził sektor nieruchomości, a na plusie były banki.

Na niemieckim indeksie DAX in plus wyróżniały się akcje Deutsche Bank. W przyszłym tygodniu bank dostanie propozycję ugody na kwotę 2,1 mld euro z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości - podaje niemiecki Manager Magazine, bez podania źródeł. Sprawa dotyczy wieloletniego śledztwa w sprawie naruszenia przepisów o handlu określonymi papierami wartościowymi. Deutsche Bank miał odłożone ponad 5 mld euro na poczet ewentualnej kary.

Wyraźne spadki dotknęły Burberry Group. Producent luksusowej odzieży ściął ceny w Chinach, a Goldman Sachs usunął firmę z listy spółek wartych uwagi.

Po mocnych ponad 4-proc. zwyżkach z czwartku spadały ceny ropy naftowej. Baryłka europejskiego benchmarku traciła ok. 2,5 proc. i była wyceniana na ok. 48,7 USD. W czwartek amerykański Departament Energii podał, że zapasy ropy w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 14,51 mln baryłek, najwięcej od stycznia 1999 r. Był to drugi największy spadek tygodniowych zapasów w historii pomiarów.

ŚCIEŻKA PODWYŻEK STÓP W USA POWINNA BYĆ "PŁASKA" - KAPLAN

Ścieżka podwyżek stóp musi być "płytka" i bardzo "płaska" - powiedział Rob Kaplan, prezes Fed z Dallas. Jego zdaniem, argumenty za podwyżką uległy wzmocnieniu w ostatnich miesiącach, choć gospodarka USA nie ulega obecnie przegrzaniu. Rezerwa Federalna może sobie pozwolić na cierpliwość i rozważać swoje działania, ocenił. "Utrzymywanie stóp na niskim poziomie niesie ze sobą koszty, wprowadza nierównowagę i zaburza alokację kapitału, zatrudnienie i inne decyzje" - dodał.

FED POWINIEN KONTYNUOWAĆ ZACIEŚNIANIE POLITYKI MONETARNEJ - ROSENGREN

Amerykańska Rezerwa Federalna powinna kontynuować stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej, a proces ten powinien zapewnić pełne zatrudnienie w gospodarce USA - powiedział w piątek Eric Rosengren, szed Fed z Bostonu. Rosengren ocenił, iż gospodarka prawdopodobnie znajduje się lekko powyżej stanu pełnego zatrudnienia. Inflacja w Stanach powoli wraca do 2-proc. celu Fed - dodał. Rosengren nie zgadza się z tezą, iż krucha sytuacja gospodarcza na świecie uzasadnia odwlekanie z decyzjami w sprawie polityki monetarnej w Stanach.

PODWYŻKA STÓP W STANACH W TYM ROKU NIEWYKLUCZONA - TARULLO

Możliwość podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. nie jest wykluczona - powiedział w wywiadzie dla CNBC Daniel Tarullo, członek Rady Gubernatorów amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Jego zdaniem, rynek pracy w USA jest "płaski" od pewnego czasu, a stopa bezrobocia od roku pozostaje na stabilnym poziomie. Tarullo ocenił, iż potrzebuje więcej dowodów na to, by stwierdzić, czy inflacja w USA będzie dalej rosła oraz na to, czy będzie mogła się utrzymać na poziomie 2 proc. W opinii ekonomisty, odpowiedź na ryzyka związane z niskimi stopami procentowymi niekoniecznie musi oznaczać ich podwyżki.

PRZEGLĄD POLITYKI MONETARNEJ EBC POTRWA DO GRUDNIA

Komitet zajmujący się przeglądem polityki monetarnej EBC będzie działać do grudnia i dopiero wtedy będzie wiadomo, czy jej zmiany są potrzebne - powiedział Ilmars Rimsevics, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Dodał, iż komitet skupia się na przeglądzie klucza kapitałowego, skupu obligacji i kwestii obniżenia stopy depozytowej.

GRECJA MUSI PRZYSPIESZYĆ REFORMY - SZEF EUROGRUPY

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zaapelował w piątek do Grecji o przyspieszenie reform, co umożliwi wypłacenie zadłużonemu krajowi kolejnej transzy z wartego ok. 86 mld euro pakietu pomocowego. "Latem niewiele się działo" (jeśli chodzi o realizację reform przez rząd w Atenach), ale teraz "presja powróciła" - powiedział Dijsselbloem podczas nieformalnego spotkania ministrów finansów państw UE w Bratysławie. Ostatnią transzę pomocy, wynoszącą 7,5 mld euro, Grecja otrzymała w lipcu. Wypłata kolejnej, w wysokości 2,8 mld euro, przewidziana jest na jesień, ale pożyczkodawcy domagają się, by Ateny wcześniej, do końca września, wdrożyły kolejne reformy. Do jeszcze niezrealizowanych reform i posunięć oszczędnościowych należą m.in. kolejne prywatyzacje oraz przekształcenia w greckim sektorze energetycznym. Spotkanie ministrów finansów UE potrwa do soboty.

KOREA PÓŁNOCNA PRZEPROWADZIŁA PIĄTĄ PRÓBĘ NUKLEARNĄ

Korea Północna przeprowadziła w piątek, w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD), piątą próbę nuklearną. Północnokoreańska telewizja podała, że kraj jest teraz w stanie instalować głowice jądrowe na strategicznych pociskach balistycznych. W opinii analityków, próbna eksplozja była najmocniejsza z dotychczasowych przeprowadzonych przez Koreę Północną. O godz. 18 czasu polskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ, podaje agencja Reuters, powołując się na źródła. W poniedziałek, w trakcie trwania szczytu G20, Korea Północna wystrzeliła trzy pociski balistyczne średniego zasięgu, które wpadły do Morza Japońskiego u wschodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego. Azjatyckie rynki zareagowały na próbę relatywnie spokojnie - główny indeks giełdy w Seulu zniżkował na koniec sesji o 1,3 proc.

NIEOCZEKIWANY SPADEK EKSPORTU I IMPORTU NIEMIEC W LIPCU

Eksport Niemiec nieoczekiwanie spadł w lipcu o 2,6 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,2 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4 proc. Import mdm spadł o 0,7 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,1 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano wzrostu o 0,5 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA WE FRANCJI W DÓŁ

Produkcja przemysłowa we Francji spadła o 0,6 proc. w lipcu mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,7 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu produkcji przemysłowej mdm o 0,3 proc. W ujęciu rok do roku produkcja przemysłowa spadła o 0,1 proc., po spadku o 1,1 proc. w poprzednim miesiącu - podał Insee. Tu oczekiwano wzrostu o 1,0 proc.

RÓWNOWAGA NA RYNKU ROPY MOŻLIWA PÓŹNIEJ NIŻ W POŁOWIE '17- MORGAN STANLEY

"Nie zmieniamy naszej prognozy, iż w połowie 2017 r. dojdzie do równowagi na rynku ropy, lecz nasze przekonanie jest coraz mniejsze" - napisali w piątkowej nocie analitycy Morgan Stanley. Ich zdaniem wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych czynników, które mogą przesunąć wystąpienie równowagi, którą określają jako skorygowaną o czynniki sezonowe nadwyżkę popytu nad podażą, na koniec 2017 r. lub nawet na 2018 r. (PAP)