"Wszystkie strony konfliktu, oprócz tych uznanych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za organizacje terrorystyczne, muszą teraz zapewnić skuteczne wdrażanie" tego planu - oświadczyła w sobotę Mogherini.

Napisała też, że Unia Europejska "wzywa ONZ do przygotowania propozycji w sprawie politycznej transformacji", która miałaby być "punktem wyjściowym do wznowienia syryjskich rozmów" pokojowych.

W nocy z piątku na sobotę w Genewie szefowie dyplomacji USA i Rosji John Kerry i Siergiej Ławrow uzgodnili "wstrzymanie wszelkich wrogich działań" w Syrii, poczynając od wschodu słońca w poniedziałek 12 września. Według planu przedstawionego przez ministrów, rząd Syrii nakaże podległym mu oddziałom wstrzymanie działań bojowych w określonych rejonach kontrolowanych przez opozycję.

USA i Rosja zapowiedziały też współpracę w zwalczaniu Państwa Islamskiego (IS) i powiązanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nusra. W tym celu ma powstać centrum koordynacji działań bojowych skierowanych przeciwko tym grupom. Za pośrednictwem centrum mają być m.in. wymieniane informacje wywiadowcze i uzgadniane szczegóły operacji antyterrorystycznych. Według Kerry'ego centrum rozpocznie działalność po siedmiu dniach od wstrzymania działań bojowych. (PAP)