statystyki

Białoruś: Zakończyły się wybory do niższej izby parlamentu

11 września 2016, 19:18 | Aktualizacja: 11.09.2016, 19:56
Źródło:PAP
Na Białorusi zamknięto o godz. 20 (19 czasu polskiego) lokale wyborcze po niedzielnym głosowaniu mającym wyłonić 110 deputowanych Izby Reprezentantów, izby niższej parlamentu.

Reklama

Reklama

Centralna Komisja wyborcza poinformowała, że frekwencja na godz. 18 wyniosła 67,66 proc.

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna oświadczyła wcześniej w niedzielę, że nie ma skarg na poważne nieprawidłowości, a tylko takie, które dotyczą np. tego, że mieszkańcy nie otrzymali zaproszenia na wybory albo nie zostali wpisani na listę wyborców.

Obserwatorzy niezależnej kampanii „Prawo wyboru” oświadczyli tymczasem, że podstawową nieprawidłowością na wyborach jest manipulowanie frekwencją – przymuszanie wyborców do głosowania przedterminowego i dopisywanie do protokołów osób, które nie przychodziły na wybory.

Według koordynatora Dzianisa Sadouskiego ponad 20 obserwatorów kampanii „Prawo wyboru” usunięto z punktów wyborczych podczas głosowania przedterminowego, podając fikcyjne powody. O zatrzymaniu obserwatora opozycyjnego ruchu „O Wolność” powiadomiła zaś w niedzielę niezależna gazeta internetowa „Biełorusskije Nowosti”.

Zasadniczy dzień głosowania – niedzielę – poprzedziło 5-dniowe głosowanie przedterminowe, w którym frekwencja wyniosła 31,29 proc.

W wyborach o 110 mandatów ubiegało się 485 kandydatów, w tym ok. 180 z opozycji.

W poprzednich wyborach do Izby Reprezentantów w 2012 roku startowało 293 kandydatów. Opozycję reprezentowało 46, ale żaden z nich nie trafił do parlamentu.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze