Jeśli ostateczne wyniki, które mają być ogłoszone w poniedziałek, będą podobne do tych podanych po północy, Konserwatywna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) nie będzie mogła rządzić samodzielnie – piszą agencje.

Wbrew deklaracjom lidera HDZ Andreja Plenkovicia, który podkreśla, że właśnie jego partia będzie mieć przywilej stworzenia stabilnego gabinetu ministrów, konieczne będzie stworzenie koalicji – zaznacza w komentarzu agencja AFP.

Nowy rząd nie będzie silniejszy od swego poprzednika, który przetrwał zaledwie pół roku. "Jego uzyskana w wyborach legitymacja wydaje się wciąż zbyt słaba, aby wyprowadzić kraj z kryzysu politycznego i ekonomicznego" – pisze AFP.

Komentatorzy nie kryją zaskoczenia słabszym niż przewidywano wynikiem opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP), która była faworytką sondaży po skandalach na szczeblu rządowym.

Reklama

Trzecie miejsce w liczącym 151 miejsc parlamencie zajęła należąca do dotychczasowej koalicji rządzącej centroprawicowa partia Most, zdobywając 13 mandatów. Most szedł do wyborów z hasłem zepchnięcia ze sceny SPD i HDZ, których konflikt od 20 lat zatruwa chorwackie życie polityczne, będąc źródłem zjawisk korupcjogennych.

Wciąż nie są znane wyniki głosowania w okręgach, w których wyłaniano trzech deputowanych reprezentujących Chorwatów żyjących poza granicami państwa. Tadycyjnie są to zwolennicy HZD – przypomina agencja Reutera.

Tak, jak przewidywano, przedterminowe wybory w Chorwacji, drugie w ciągu niespełna roku, nie wyłoniły zdecydowanego zwycięzcy, co - jak zauważają komentatorzy - toruje drogę do większej politycznej niepewności w tym kraju.

"Czeka nas okres trudnych rozmów koalicyjnych" - powiedział państwowej telewizji przedstawiciel SDP Peda Grbin.

Niedzielne wybory są pokłosiem czerwcowego wotum nieufności wobec premiera Tihomira Oreszkovicia, którego centroprawicowy rząd powstał zaledwie pięć miesięcy wcześniej. HDZ i należąca do koalicji partia Most nie mogły porozumieć się jednak co do zasadniczych reform gospodarczych wymaganych przez UE, której członkiem Chorwacja jest od 2013 roku. (PAP)

mars/