Powodem są wadliwe koperty z kartami do głosowania. Wśród kopert z kartami odebranych już przez wielu zamierzających głosować pocztą wyborców są i takie, które po zaklejeniu zaczynają się rozpadać - czego efektem jest utrata urzędowej ważności. Winna jest najprawdopodobniej pracująca na zlecenie MSW drukarnia, która nie zadbała o odpowiednią jakość kleju. Postanowiono więc wrócić do kopert, jakich używano w wyborach w 2009 roku. Ich produkcja ma zostać zlecona drukarni państwowej.

Celem jest przeprowadzenie wyborów "jeszcze w 2016 roku" - powiedział Sobotka, wymieniając jako możliwe terminy 27 listopada lub 4 grudnia. Minister zwrócił się do parlamentu o nowelizację ustawy z 1971 roku o wyborach prezydenckich, bowiem obecnie przewiduje ona powtórzenie głosowania tylko w przypadku śmierci jednego z kandydatów.

Parlament ma się też wypowiedzieć w sprawie ewentualnego udziału w powtórzonych wyborach tych osób, które do ich czasu ukończą 16 lat. Sobotka opowiedział się za umożliwieniem tym ludziom głosowania, ale przyznał, że takie uaktualnienie spisu wyborców wymagałoby w parlamencie większości dwóch trzecich.

1 lipca austriacki Trybunał Konstytucyjny nakazał powtórzenie przeprowadzonej 22 maja drugiej tury wyborów prezydenckich, co uzasadnił nieprawidłowościami w przeliczaniu głosów oddanych pocztą w 14 okręgach i przedwczesnym ujawnianiem wyników głosowania.

Reklama

W drugiej turze kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych Alexandrem Van der Bellenem. 8 czerwca FPOe złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek zaskarżający oficjalny rezultat głosowania.

Uzasadniając wyrok Trybunału jego prezes Gerhart Holzinger oświadczył, że w 14 okręgach wyborczych stwierdzono otwieranie nadesłanych pocztą głosów poza posiedzeniem komisji wyborczej, co oznacza naruszenie przepisów, służących zabezpieczeniu przed manipulacjami wyborczymi.

Wybory trzeba powtórzyć w całej Austrii, gdyż dokonanie tego wyłącznie w okręgach, gdzie wystąpiły nieprawidłowości dotyczące głosowania drogą pocztową, nie byłoby technicznie możliwe. Zdaniem Trybunału powtórzenie wyborów w całym państwie jest niezbędne także z powodu przedwczesnego podawania częściowych wyników głosowania. (PAP)