Wiceminister wręczył też główną nagrodę - kluczyki do Opla Astra - zwycięzcy dotychczasowej edycji konkursu.

"Decyzją ministra (finansów Pawła) Szałamachy loteria paragonowa została przedłużona o pół roku. Także jest jeszcze wiele miesięcy. I zachęcamy wszystkich, którzy kupują w polskich sklepach, aby paragony były rejestrowane w ramach loterii paragonowej. Jest jeszcze szansa na to, żeby wygrać kolejny samochód" - powiedział Skiba.

Wskazał, że miesięcznie rejestrowanych jest kilka milionów paragonów; tylko w sierpniu było ich ponad 5 mln. "Ta liczba nieznacznie spada, dlatego zastanawiamy się nad uatrakcyjnieniem i nad tym, żeby zwiększyć popularność, ponieważ ważne jest to, aby paragony były przez obywateli rejestrowane, ale przede wszystkim odbierane, by ograniczyć szarą strefę" - mówił.

Dotychczas zarejestrowano 107 mln paragonów - podał Skiba.

Reklama

Według niego widać istotne zwiększenie liczby zarejestrowanych kas w branżach objętych loterią, m.in. w restauracjach czy w branży usług budowlanych. "W niektórych branżach też widzimy wzrost płaconego podatku, dynamika płaconego podatku w tych branżach jest większa niż średnia, jeśli chodzi o VAT w Polsce" - podkreślił.

Wiceminister wskazał, że w tym roku zanotowano wzrost wpływów z VAT. Wyjaśnił, że ściągalność podatków rośnie szybciej, niż wynikałoby to ze wzrostu gospodarczego oraz konsumpcji i cen.

Według Skiby największym źródłem problemów, jeśli chodzi o wpływy podatkowe, jest branża budowlana. MF dąży więc do tego, aby wpłaty z działalności remontowo-budowlanej były większe. "To właśnie taka branża, gdzie szara strefa bardzo często jest popularna" - zauważył wiceminister.

Zwycięzcą obecnej edycji, któremu wiceszef MF wręczył kluczyki od Opla Astra, został mieszkaniec Mszany Dolnej (woj. małopolskie). Samochód odebrał wraz z córkami. Zwycięski paragon zarejestrował po zakupach w aptece, gdzie kupował leki dla żony. "Nikt w domu nie mógł uwierzyć, że wygraliśmy samochód" - powiedział dziennikarzom.

Narodowa Loteria Paragonowa to trwająca od 2015 r. akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów, dzięki której resort chce uświadomić Polakom, jak dużą rolę pełnią paragony w uczciwym obrocie gospodarczym. MF chce też pokazać, że branie paragonu to wspieranie uczciwych przedsiębiorców i uczciwej konkurencji między nimi. Z badań realizowanych dla MF wynikało, że Polacy nie mieli nawyków brania paragonu, zwłaszcza za usługi.

Branże usługowe premiowane w loterii wytypowano w związku z wprowadzeniem w 2015 r. obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych m.in. u fryzjerów, kosmetyczek, lekarzy i mechaników.

Aby wziąć udział w loterii, wystarczy mieć ukończone 18 lat i paragon fiskalny na minimum 10 zł oraz zarejestrować go na stronie loteriaparagonowa.gov.pl. (PAP)