statystyki

W. Brytania: Policja potwierdza ksenofobiczny motyw ataku na Polaka

12 września 2016, 13:39 | Aktualizacja: 12.09.2016, 14:12
Źródło:PAP
Policja w Leeds w hrabstwie West Yorkshire potwierdziła w poniedziałek w rozmowie z PAP, że piątkowy atak na dwóch Polaków jest traktowany jako przestępstwo na tle nienawiści narodowościowej. Polskie służby konsularne są kontakcie z policją i władzami miasta w celu wyjaśnienia tego wydarzenia.

Reklama

Reklama

Według komunikatu policji Polacy zostali zaatakowani w piątek wieczorem przez grupę około dwudziestu zakapturzonych nastolatków w wieku od 16 do 18 lat. Jeden z Polaków został poważnie ranny; wymagał interwencji chirurgicznej i założenia szwów. Wbrew wcześniejszym informacjom przekazanym PAP przez policję, mężczyzna wciąż pozostaje w szpitalu.

"Incydent jest traktowany jako rasistowski ze względu na komentarze wygłaszane pod adresem ofiary" - podkreślono w komunikacie policji.

Do ataku doszło na jednej z głównych ulic zachodniej dzielnicy liczącego blisko 800 tys. mieszkańców Leeds. Według spisu powszechnego z 2011 roku w mieście mieszka około 7 tys. Polaków, ale nieoficjalnie ta liczba może być nawet kilkakrotnie wyższa.

Chcemy zapewnić mieszkańców, a w szczególności polską społeczność, iż nie będziemy tolerować podobnych incydentów motywowanych nienawiścią na tle narodowościowym i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pociągnąć winnych do odpowiedzialności - podkreślił w oświadczeniu szef lokalnej policji Paul Money. Jak dodał, funkcjonariusze sprawdzają obecnie nagrania z kamer monitoringu w pobliżu miejsca zdarzenia i wciąż poszukują świadków ataku.

Polski konsul w Manchesterze Łukasz Lutostański zapewnił w rozmowie z PAP, że służby konsularne wiedzą o incydencie. "Jesteśmy w bieżącym kontakcie z policją i władzami miejskimi w celu wyjaśnienia tego wydarzenia" - powiedział.

Lutostański podkreślił, że w poniedziałek podjęto stanowcze działania na szczeblu polityczno-administracyjnym, m.in. wysyłając list do burmistrza Leeds, domagając się natychmiastowej reakcji i zagwarantowania bezpieczeństwa polskich obywateli mieszkających w tym mieście. Na piątek wstępnie planowane jest też spotkanie z lokalną społecznością Polaków.

To kolejny poważny incydent na tle nienawiści narodowościowej wymierzony w polską społeczność w Wielkiej Brytanii od czerwcowego referendum w sprawie wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej. Do najpoważniejszego doszło 27 sierpnia w Harlow w hrabstwie Essex, gdzie jedna osoba zginęła, a druga została ciężko ranna.

Z Leeds Jakub Krupa (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze