statystyki

Tusk: potrzebujemy Europy stabilnej, silnej i możliwie zjednoczonej (krótka)

13 września 2016, 12:03 | Aktualizacja: 13.09.2016, 12:17
Źródło:PAP
Potrzebujemy Europy stabilnej, silnej i możliwie zjednoczonej; najważniejsze, by Polska nie dołączyła do tych, którzy chcą dziś zachwiać europejskim statkiem - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk po wtorkowym spotkaniu z premier Beatą Szydło w Warszawie.

Reklama

Reklama

Tusk odwiedza unijne stolice w ramach konsultacji przed piątkowym nieformalnym szczytem UE w Bratysławie.

"Namawiałem panią premier, aby jej rząd potraktował też Europę jako coś, czym się warto wspólnie opiekować, a nie atakować czy kwestionować" - powiedział szef Rady Europejskiej dziennikarzom po spotkaniu z szefową polskiego rządu.

Zdaniem Tuska, w Bratysławie "na pewno pojawią się pomysły i emocje". "Najważniejsze, żeby Polska nie dołączyła się do tych, którzy dzisiaj tym europejskim statkiem chcą trochę zachwiać. My potrzebujemy Europy stabilnej, silnej i możliwie zjednoczonej" - przekonywał.

Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział również, że jego misja jest "prosta, co nie znaczy łatwa". "Prosta w tym sensie, że przed spotkaniem w Bratysławie, gdzie spotkają się państwa członkowskie, które pozostały w Unii Europejskie po decyzji Brytyjczyków, żeby ta 27-ka zademonstrowała i zaproponowała także pewne praktyczne rozwiązania, które wzmocnią Unię Europejską, a nie osłabią" - mówił Tusk.

"Taka jest moja intencja. Nie jest to dzisiaj proste - Europa po kryzysach - i finansowym, kryzysie migracyjnym i oczywiście po decyzji Brytyjczyków, jest na pewno dzisiaj politycznie mniej stabilna" - ocenił szef Rady Europejskiej. "Moim zdaniem, Europa w związku z tym, jako nasz wspólny interes, zasługuje na wsparcie i na takie konstruktywne działanie, a nie zawsze jesteśmy tego świadkami" - dodał Tusk. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze