statystyki

Delegacja Komisji Weneckiej w Polsce rozmawiała w TK (krótka)

13 września 2016, 12:02 | Aktualizacja: 13.09.2016, 12:17
Źródło:PAP
O "paraliżowaniu" Trybunału Konstytucyjnego mówili jego sędziowie delegacji Komisji Weneckiej podczas wtorkowych rozmów w TK - poinformował po spotkaniu prezes Trybunału Andrzej Rzepliński. W spotkaniu nie wzięli udziału sędziowie wybrani przez obecny Sejm.

Reklama

Reklama

Tematem rozmów była przede wszystkim nowa ustawa o TK. Według Rzeplińskiego, członkowie Komisji Weneckiej "doskonale wiedzą" o paraliżu TK. Rzepliński dodał, że TK funkcjonuje niezależnie od "toksycznych okoliczności", a "jednym z elementów prób zarządzania Trybunałem jest ogłaszanie co dwa tygodnie, że będzie nowa ustawa o TK albo że nie będzie nowej ustawy".

Rzepliński wyraził obawę, że konflikt wokół TK będzie czasami przygasał, a czasami będzie się tlił. Jednocześnie wyraził nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje.

Wiceprezes TK Stanisław Biernat powiedział, że członkowie Komisji pytali m.in. o stanowisko wobec wypowiedzi polityków obraźliwych dla sędziów TK. "Jeśli w jakiejś kwestii byli poruszeni, to byli poruszeni co do sposobu traktowania Trybunału przez polityków; widać że są zorientowani także w stanie naszej debaty" - oświadczył.

Biernat poinformował, że odbyło się też krótkie spotkanie Komisji z sędziami wybranymi przez Sejm w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm (których nie zaprzysiągł prezydent Andrzej Duda).

Nie doszło natomiast do spotkania Komisji z sześciorgiem sędziów wybranych do TK przez obecny Sejm w grudniu 2015 r. i w kwietniu br.; odmówili oni spotkania. "Utraciliśmy zaufanie do Komisji i podejrzewamy, że spotkanie posłużyłoby jedynie legitymizacji kolejnej bezpodstawnie stronniczej i niekorzystnej dla Państwa Polskiego opinii" - oświadczyli wcześniej ci sędziowie.

Wizyta delegacji Komisji Weneckiej ma zakończyć się w we wtorek. Jej opinia na temat nowej ustawy o TK ma być przyjęta 14 października.(PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze