statystyki

Szczerski: ważne, aby KW wiedziała, jaki jest porządek konstytucyjny w Polsce

13 września 2016, 12:14 | Aktualizacja: 13.09.2016, 13:12
Źródło:PAP
Ważne, aby Komisja Wenecka wyjechała z Polski z jasnym przekonaniem, jaki jest w Polsce porządek konstytucyjny - powiedział we wtorek PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Dodał, że każda porada prawna musi brać po uwagę kształt ustrojowy państwa, którego dotyczy.

Reklama

Reklama

Delegacja Komisji Weneckiej przebywa z dwudniową wizytą w Polsce; rozmowy dotyczą nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

"Ważne, aby Komisja Wenecka, jako organ doradczy, proponowała rozwiązania czy propozycje rozwiązań, zgodnych z polskim prawem. Komisja Wenecka nie może abstrahować, jako prawniczy organ doradczy, od ustroju i porządku prawnego państwa, któremu doradza" - powiedział prezydencki minister. "Ważne, aby Komisja Wenecka po drugiej wizycie wyjechała z Polski z jasnym przekonaniem o tym, jaki jest w Polsce porządek konstytucyjny" - podkreślił Szczerski.

Zaznaczył, że rozwiązania zgodne z polskim prawem proponowane przez komisję w poprzednim raporcie zostały wprowadzone w życie w nowej ustawie o TK. Te - jak dodał - o które toczy się pewnego rodzaju spór prawny między polskim rządem a Komisją Wenecką, wychodzą poza ten porządek prawny. "Ważne, aby wszyscy rozmówcy Komisji trzymali się polskiej litery prawa. Tego, w jaki sposób porządek konstytucyjny w Polsce wygląda" - dodał prezydencki minister.

"Jest oczywistym, że pan prezydent Andrzej Duda, trzymając się polskiego porządku konstytucyjnego, szanując autonomię poszczególnych organów państwa, postępuje zgodnie z wolą parlamentu, który jest władczy w zakresie wyboru i zmiany decyzji dotyczących chociażby kształtowania składu osobowego Trybunału. Rzeczywiście jest tak, że jeśli prezydent szanując autonomię parlamentu w tym zakresie postępuje zgodnie z wolą parlamentu, to cały spór wokół mianowania sędziów jest bezprzedmiotowy" - uważa prezydencki minister.

Podkreślił, że najważniejszą zasadą jest, że "każda porada prawna musi być poradą prawną biorącą pod uwagę kształt konstytucyjny, ustrojowy państwa, któremu się doradza".

Przedstawiciele Komisji Weneckiej rozmawiali w poniedziałek w Warszawie o nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym z reprezentantami Sejmu, Senatu, Sądu Najwyższego, Ministerstwa Sprawiedliwości i Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Na wtorek zaplanowano rozmowy w Trybunale Konstytucyjnym i kancelarii premiera.

Procedura prac nad projektem opinii przewiduje, że po wizycie w Polsce sprawozdawcy sporządzą, każdy osobno, komentarz do ustawy. Następnie komentarze te zostaną połączone przez sekretariat KW w całość i ponownie przedstawione sprawozdawcom, by wyrazili zgodę na zebranie ich indywidualnych uwag w takim kształcie. Tak powstanie projekt opinii.

Będzie to już trzecia opinia KW na temat polskiej ustawy wydana w ciągu siedmiu miesięcy. Wcześniej KW zajęła się oprócz Trybunału Konstytucyjnego także ustawą o policji, która zmienia zasady inwigilacji, i zgłosiła szereg uwag.

W opinii z 11 marca KW zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca w sprawie grudniowej noweli o TK autorstwa PiS, co - według niej - byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto KW ostrzegła, że osłabienie TK stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce.

Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego. Jej opinie nie są wiążące. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze