statystyki

Związki idą na ugodę. Właściciele sklepów nie pójdą do więzienia

14 września 2016, 16:48 | Aktualizacja: 14.09.2016, 17:10
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Sklep Biedronka we Wrocławiu, 22.03.2012

Sklep Biedronka we Wrocławiu, 22.03.2012źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

NSZZ „Solidarność” deklaruje gotowość do ustępstw i rezygnację z wysyłania właścicieli sklepów do więzienia.

Reklama

Reklama

Na początku października Sejm zacznie prace nad projektem ustawy o zakazie handlu w niedzielę. To oznacza, że jeszcze jesienią powinny ruszyć konsultacje społeczne. Branża handlowa nie może się ich doczekać, chcąc wykazać jego niedoskonałości. Okazuje się, że znajdzie partnera w NSZZ „Solidarność”, który przygotował dokument. Związek zapewnia, że jest otwarty na dialog i jeśli padną zasadne argumenty, jest skłonny poprzeć proponowane zmiany.

Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ustawy dotyczące tego, co grozi właścicielowi sklepu za złamanie zakazu handlu. – Projekt jest bardzo restrykcyjny pod tym względem. Wprowadza nie tylko karę ograniczenia, ale też pozbawienia wolności do dwóch lat – zauważa Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej i dodaje, że jeśli izba zostanie poproszona o wypowiedzenie się w tej sprawie, to skrytykuje ten przepis. – Nie bardzo wiadomo, dlaczego akurat ta ustawa ma być tak penalizowana – podkreśla. I dodaje, że w sytuacji, gdy wejdzie w takim kształcie, właściciel sklepu będzie surowiej traktowany od przemytnika papierosów, tego działającego w pojedynkę, a nie w zorganizowanej grupie przestępczej.

– Podczas konsultacji zwrócimy uwagę na skutki ekonomiczne regulacji, ale też na zbyt dużą restrykcyjność – komentuje Maciej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. W innych krajach Europy, w których obowiązuje zakaz handlu w niedzielę, jego łamanie nie jest tak surowo karane, jak miałoby to być w Polsce.

Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlu detalicznego NZSS „Solidarność”, zauważa jednak, że przepisy ustanawiają też grzywnę, która będzie wymierzana w pierwszej kolejności. Kara ograniczenia lub pozbawienia wolności jest przewidziana dla tych, którzy będą uporczywie łamać zakaz. – Widzimy jednak, jak duże emocje wzbudza w środowisku ten przepis. Dlatego nie wykluczamy, iż moglibyśmy poprzeć wniosek branży o jego złagodzenie. W zamian widzimy grzywnę uzależnioną od wielkości obrotu sklepu. Muszą jednak paść dobre argumenty – zapowiada Alfred Bujara.

Jego zdaniem nieco niepokojąca jest dyskusja, która w ostatnim czasie rozgorzała na ten temat. – Rodzi się pytanie, po co faktycznie środowisko handlowe o to zabiega. Czyż z góry pracodawcy zakładają nieprzestrzeganie ustawy – zastanawia się głośno. Przyznaje, że łagodniejsza kara była przewidziana w pierwszej wersji projektu. Wymagałaby jednak zmian w innych ustawach. Wzięto też pod uwagę obawy kupców, że sama grzywna nie powstrzyma sieci przed otwieraniem placówek w ostatni dzień tygodnia. I jeszcze tę, że jednakowa kara pieniężna dla wielkiej sieci i małego sklepiku byłaby niesprawiedliwa. Dlatego Solidarność odeszła od tego pomysłu.

Kontrowersje w branży handlowej budzi też objęcie zapisami ustawy osób prowadzących działalność w oparciu o umowę franczyzy czy agencji. Szczególnie że jak wynika z danych firmy analitycznej PROFIT system, w ten sposób prowadzonych jest 71 tys., z ok. 300 tys. placówek działających na rynku handlowym. Do tego wiele z nich funkcjonuje na takich samych zasadach, jak sklepiki prowadzone przez przedsiębiorców działających na własną rękę: franczyzobiorcy sami obsługują klientów, nie zatrudniając do tego innych pracowników. – Przyglądamy się z dużą uwagą przepisom w tym zakresie. Docierają do nas sygnały na temat umów, jakie obowiązują franczyzobiorców. Są sieci, które uzależniają wypłatę prowizji od liczby godzin, w których sklep jest otwarty. Ustanowienie wolnej niedzieli dla takich właścicieli oznaczałoby, że nie wypracują niezbędnego minimum. Z drugiej strony docierają do nas ich głosy, że chcą niedziele spędzać z rodzinami. Będziemy szukać sposobu, który rozwiąże ten problem – komunikuje Alfred Bujara.

Prawnicy podnoszą jeszcze jeden problem – niezgodności przepisów projektu z konstytucją. Ustawa wymienia, kto jest nią objęty, a kto jej nie podlega, nie wskazując przyczyny tego. – Różnicowanie sytuacji prawnej podmiotów równych sobie bez względu na wyraźne kryterium stanowi naruszenie zasady sprawiedliwości społecznej i zasady równości – podkreśla w swojej opinii prof. dr hab. Marek Chmaj z kancelarii Chmaj i Wspólnicy. ⒸⓅ

Kto zyska, a kto straci na zakazie

Zakaz handlu w niedzielę ma objąć super- i hipermarkety, podmioty działające na rzecz handlu oraz sklepy prowadzone przez przedsiębiorców działających w oparciu o umowę franczyzy czy agencji. Kto zatem nie straci na nowym ograniczeniu? Wyjęci spod regulacji mają zostać przedsiębiorcy prowadzący biznes na własny rachunek, stacje paliw, piekarnio-ciastkarnie położone przy zakładach produkcyjnych, ale tylko do 13.00, jednokondygnacyjne kioski do 50 mkw., które specjalizują się w prasie, biletach i wyrobach tytoniowych, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, w których obroty z tych produktów stanowią 30 proc., sklepy w hotelach, szpitalach, ośrodkach kultury i o przeznaczeniu turystycznym, na dworcach, w portach lotniczych, ale tylko do wielkości 25 mkw., apteki, kwiaciarnie do 50 mkw. (o ile sprzedaż kwiatów stanowi co najmniej 30 proc. miesięcznego obrotu).

Co więcej, projekt dopuszcza kilka niedziel handlowych w roku: dwóch ostatnich przypadających przed świętami Bożego Narodzenia (przy czym jeśli Wigilia przypada w niedzielę, to handel jest dozwolony do godziny 14.00), w ostatnią przed Świętami Wielkanocnymi, ostatnią stycznia, czerwca, sierpnia oraz pierwszą lipca.

>>> Polecamy: Paradoks rynku pracy. Niskie bezrobocie, ale też plaga wakatów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • heh(2016-09-15 01:36) Odpowiedz 50

  To moze zaproponowac inna "ugode" Solidarnosci: niech sobie wsadza swoje komusze pomysly ograniczania handlu. A do tego warto ograniczyc wladze i samowolke wiazkow i zwiazkowych baronow - ludzi bez kompetencji i wyksztalcenia, ktorzy musza czyms sie wykazywac przez zwiazkowym kolektywem, wiec wymyslaja najglupsze pomysly rodem z PRL.

 • Pierre d`Olais-Teau(2016-09-14 21:20) Odpowiedz 41

  Noż wielkie dzięki, nie pójdą do więzienia...dobre te związki

 • ss(2016-09-14 19:12) Odpowiedz 33

  montownie samochodow w polsce pracuja na okraglo czy solidarnosc pomoze

 • ed70(2016-09-14 18:45) Odpowiedz 23

  Handel powinien zostać przekształcony w kierunku spółdzielni pracowniczych. Niestety wykupienie go z rąk obecnych właścicieli (głównie francuskich, portugalskich, niemieckich) byłoby kolosalnym obciążeniem dla budżetu. Może w przyszłości się uda.

 • AXI(2016-09-15 21:08) Odpowiedz 00

  To rozwiązanie prawne jest swoistym zaworem bezpieczeństwa. Część komentatorów powołuje się na ,,komusze pomysły", tu kilka uwag: Po pierwsze, dzisiaj część firm przyjmuje do pracy obywateli kraju, który nie jest w UE. Mechanizm jest prosty i (podobno) wygląda tak...deklaruje się w stosownych urzędach chęć przyjęcia do pracy osobę za jakieś głodowe wynagrodzenie. Urząd pracy nie znajduje Polaka chcącego podjąć w aglomeracji pracę za np. 4zł/h. Obcokrajowiec dostaje dwa, albo dwa i pół raza więcej, plus zakwaterowanie (wrzucone w koszty). Wystarczy wzmocnić armię Ukrainy odsyłając migających się od wojska, a pojawi się w Polsce dla Polaków dodatkowe 2 mln miejsc pracy (zwłaszcza, że minimalne wynagrodzenie godzinowe ma po kilku dekadach stać się faktem). Po kolejne - w RFN jeszcze w ,,epoce" marki istniał przepis pozwalający spacyfikować pracodawcę za przyjęcie pracownika ,,na czarno". W Polsce nie można się takich rozwiązań doprosić, a (podobno) ZUS bankrutuje. Po następne w latach 80 cała Polska strajkowała domagając się wolnych sobót, a dzisiaj ludzie pracują w niedziele. Warto odnotować, że mamy Brexit. Ktoś ,kto pracował za 17 euro na godzinę, trafiając na krajowy rynek pracy rozniesie Was w pył... To są miliony ludzi. Jeżeli mogę spersonalizować uwagę odnośnie ,,komuszych pomysłów", to moi drodzy gdy nie będzie zaworu bezpieczeństwa, to zgodnie ze schematem cywilizowanej Europy żywi z tego nie wyjdziecie (tak przynajmniej uczy historia). Jeżeli zastosujemy model ,,bolszewicki", to żywe z tego nie wyjdą wasze dzieci. Teraz rozumiecie dlaczego zawory bezpieczeństwa są pilnie potrzebne !? Lepiej konfiskować majątki kilku złodziejom, niż podpalić Kraj, albo nie tylko Kraj...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze