statystyki

PE przyjął rezolucję o sytuacji w Polsce: paraliż TK zagraża demokracji

14 września 2016, 13:48
Źródło:PAP
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Wikimedia Commons

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję na temat sytuacji w Polsce, w której ocenia, że "paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce". Rezolucję poparło 510 europosłów, a 160 było przeciw.

Reklama

Reklama

To druga rezolucja europarlamentu dotycząca Polski. Pierwsza została przyjęta w kwietniu i odnosiła się tylko do sporu wokół TK.

W przyjętym w środę dokumencie europosłowie odnoszą się też do innych spraw, które budzą zaniepokojenie części z nich, w tym do ustaw: o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, a także planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii "zdrowia reprodukcyjnego kobiet".

PE wyraża zaniepokojenie, że zmiany te "przyjmowane są szybko i bez właściwych konsultacji". Wezwano Komisję Europejską, by - wobec braku w pełni funkcjonalnego TK - zbadała te ustawy pod kątem zgodności z prawem UE.

Odrzucono poprawki Zielonych i Zjednoczonej Lewicy Europejskiej, które krytykowały m.in. projekt obywatelski dotyczący zaostrzenia przepisów o aborcji. (PAP)

>>> Polecamy: Wielki skok rozwojowy jest możliwy? Oto 5 filarów planu Morawieckiego

Reklama

Reklama

  • Gość(2016-09-14 14:11) Odpowiedz 107

    Uważam że ingerencja w sprawy polskie jest delikatnie mówiąc nadużyciem. W Polsce zachodzą zmiany które muszą usunąć niewydolność naszego systemu prawnego i wprowadzić do niego więcej pluralizmu. Każdy obywatel RP widzi to wszystko a często się z tym styka i większość Polaków doszło do przekonania by to zmienić. System prawny powinien funkcjonować u nas tak jak w czołowych krajach Unii i w tym kierunku będą szły zmiany.

  • Karol(2016-09-14 14:58) Odpowiedz 59

    Unia ma świadomość, ze polskie wybory odbyły sie w cieniu 500+, ale niestety poza upominaniem niewiele może. Prawo unijne niestety nie było gotowe na przyjęcie krajów ze wschodu.

  • eliza(2016-09-16 07:58) Odpowiedz 10

    dlaczego polscy postkomunisci tak bardzo boja sie zmian w w funkcjonowaniu sadow?a kasta sedziowska broni sie przed zmianami,czas najwyzszy sprowadzic ich na ziemie,zdekomunizowac panow a komuszkow na emerytury z zakazem pracy ,odpoczynek

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze